Pozitif örgütsel davranışın örgütsel sinizmle ilişkisi: Karabük Üniversitesi örneği
The relationship of positive organizational behavior with organizational cynicism: The case of Karabuk University
- Tez No: 632821
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Karabük Üniversitesi akademik ve idari personelin pozitif örgütsel davranışın örgütsel sinizm üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Araştırmaya katılan personelin pozitif örgütsel davranışı alt boyutlarıyla incelenmiş, örgütsel sinizm ise alt boyutlarına inilmeden bir bütün olarak incelenmiştir. Araştırmaya 111 kadın ve 237 erkek personel katılmış, bunların 247'sini akademik 101'ini idari personel kadrosunda görev yapanlar oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve anket iki ölçekten oluşmuştur. Bu ölçeklerden birisi Luthans ve arkadaşlarının 2007 yılında geliştirdiği 24 sorudan oluşan Psikolojik Sermaye Ölçeği, diğeri ise, Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından 13 sorudan oluşturulan Örgütsel Sinizm Ölçeğidir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin normal dağılmaması nedeniyle non parametrik analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu analizler sonucunda, pozitif örgütsel davranışın örgütsel sinizmle negatif yönlü, orta düzeyde bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Pozitif örgütsel davranışın umut ve özyeterlilik değişkenlerinin örgütsel sinizmle negatif yönlü ve zayıf düzeyde, psikolojik dayanıklılık boyutunun negatif yönde ve çok zayıf düzeyde, iyimserlik boyutunun ise negatif yönde ve orta düzeyde ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların örgütsel sinizm düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslekteki yıl ile akademik ve idari kadro değişkenlerine göre farklılığı incelendiğinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslekteki yılı ile akademik ve idari kadro değişkenlerinin örgütsel sinizm üzerinde anlamlı farklılığı olduğu, medeni durumun ise örgütsel sinizm üzerinde anlamlı bir farklılığı bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study researches the effects of positive organizational behaviour on organisational cynicism in Karabuk University academic and administrative personnel. Positive organisational behaviour of the personnel participated in the study was investigated with its subscales whereas organizational cynicism was investigated as a whole scale. A group of 111 female and 237 male personnel were participated in the study, 247 of which were academic and the remaining 101 were administrative. A survey consisted of two scales was used as the data collection tool in the study. One of the mentioned scales is“Positive Psychological Capital”, which was consisting 24 questions and devised by Luthans et al. in 2007 and the second scale titled“Organizational Cynicism Scale”by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999), consisting of 13 questions. Nonparametric analysis methods were used in the study as the distribution of the obtained data was non-normal. As the result of these analyses, it is determined that there is a negative and medium level correlation between positive organizational behaviour and organizational cynicism, a negative and low level correlation between the two variables of positive organizational behaviour, which are hope and self-sufficiency, and organizational cynicism, a negative and very low level correlation between the psychological endurance dimension and organizational cynicism, and a negative and medium level correlation between the optimism dimension and organizational cynicism. Furthermore, when the organizational cynicism levels of the participants are evaluated in terms of difference in variables such as gender, age, marital status, educational status, working year and academic or administrative staff, it is established that gender, age, educational status, working year and academic or administrative staff variables has a significant effect on organizational cynicism whereas marital status does not.