Zaman perspektifi ile işe adanmışlık ve örgütsel güven ilişkisinin incelenmesi: Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde bir araştırma
Investigation of the relationship between time perspective, work engagement and organizational trust: A research in Adana Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 632876
  2. Yazar: IŞIL DENİZ TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz işletmelerinin karşı karşıya kaldığı rekabet ortamında başarılı olmak ve fark yaratabilmek için, çalışanların yadsınamaz bir önemi bulunmaktadır. Çalışanların zamanla ilgili algılarının, pek çok örgütsel çıktıyı etkilediği dikkate alındığında, bu örgütsel çıktılardan, iş performansı, finansal sonuçlar ve müşteri memnuniyeti ile ilişkili görülen işe adanmışlık kavramı ve örgütsel bağlılık, uzun vadeli karlılık ve verimlilik gibi faktörlerle ilişkili görülen örgütsel güven kavramı araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu doğrultuda, bir kişilik özelliği olarak da değerlendirilen zaman perspektiflerini araştırmak ve zaman perspektiflerinin çalışanların işe adanmışlıkları üzerindeki etkisini ve hissedilen örgütsel güvenin bu ilişkideki aracılık rolünü incelemek bu çalışmanın ana amacıdır. Zaman perspektifinin demografik değişkenlerle ilişkisini incelemek ise araştırmanın bir diğer amacıdır. Ülke ekonomisine önemli katkılarından dolayı, çalışmamızın evreni Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB) üretim yapan işletmeler olarak belirlenmiştir. Bu bölgede çalışmakta olan toplam 238 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonucunda toplanan veriler, uygun analiz yöntemleri ile analiz edilmiş, henüz Türkçe uyarlaması yapılmamış olan zaman perspektifinin olumsuz ve olumlu gelecek alt boyutlarının uyarlaması yapılmıştır. Zaman perspektifinin değişkenler üzerindeki etkisini ve aracılık etkisini araştırmak için regresyon analizleri ve zaman perspektifinin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu araştırmak için ise t testi ve anova analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, zaman perspektifi alt boyutlarından dördünün (olumsuz geçmiş, şimdide hazcı, olumsuz gelecek, olumlu gelecek) işe adanmışlığı etkilediği ve örgütsel güvenin bu ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Demografik değişkenlerle ilgili yapılan analiz sonuçlarına göre olumsuz geçmiş zaman perspektifinin, eğitim, unvan, cinsiyet ve departmana göre farklılaştığı; şimdide hazcı zaman perspektifinin eğitim ve cinsiyete göre farklılaştığı; olumsuz gelecek zaman perspektifinin eğitim seviyesine, unvana ve departmana göre ve olumlu gelecek zaman perspektifinin ise yaşa göre farklılaştığı bulunmuştur. Çalışanların algılarının, bilişsel ve duygusal durumlarının iş sonuçlarına katkısı da göz önüne alındığında, çalışanların pozitif sonuçlar doğuran dengeli zaman perspektifine sahip olabilmeleri için, koçluk ve benzer uygulamalarla desteklenmeleri, bilinçli farkındalık egzersizleri veya eğitimlerine dahil edilmeleri, hem çalışanların hem de örgütlerin faydasına görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Employees has an undeniable importance for succeeding and outperforming in this competitive environment that todays organizations face with. Considering that time perspective has an impact on many organizational outcomes, work engagement – an organizational outcome that is known to have an impact on business performance, financial results and customer satisfaction, and organizational trust – an organizational outcome that is known to have an impact on organizational commitment, long term profitability and productivity, is investigated in the scope of this research. Thus, main purpose of this research is to investigate time perspective which is also considered a personality trait, and investigate the effect of time perspective on work engagement and mediating role of organizational trust on this effect. Another purpose of this study is bringing into light the relationship between time perspective and demographic variables. Because of important contributions to country economy, universe of our study is determined as manifacturing companies in Adana Organized Industrial Zone. A survey is run on 238 employees in this area. Data obtained from survey is analysed by appropriate analysis methods, and Turkish adaptation of negatif future and positive future sub dimensions of time perspective inventory is done. For investigating the effect of time perspective on other research variables, and mediation effect, regression analysis is done and for investigating differentiation in time perspectives according to demographic variables, t-test and anova analysis is done. According to research results, four sub dimensions of time perspective (past negative, present hedonistic, future negative and future positive) has an effect on work engagement and organizational trust has a mediating effect on this relationship. Accoring to analysis results on demographic variables; past negative time perspective is differentiated according to level of education, title in the workplace, gender and department; present hedonistic time perspective is differentiated according to level of education and gender; future negative time perspective is differentiated according to level of education, title and department and finally future positive time perspective is differentiated according to age. Considering the contributions of employee perceptions, cognitive and emotional states to business results, it is for the sake of both the employees and organizations to support employees to gain a balanced time perspective through coaching and similar practices, mindfulness exercises and trainings.