Denizli ili yerleşim alanı zemin malzemesinin sıvılaşma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of liquefaction properties of soils of Denizli province settlement area
  1. Tez No: 632919
  2. Yazar: ALİ KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Depremler sırasında yapısal hasarların oluşmasında yerel zemin koşullarının etkisi önemli olmaktadır. Özellikle kumlu zeminlerde gözlenen sıvılaşma olayı bu tür hasarların meydana gelmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu anlamda sıvılaşma olgusu kentsel yerleşim alanları için büyük önem arz etmektedir. 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY, 2018) ZD, ZE ve ZF zemin sınıfında yer alan zeminler için sıvılaşma analizleri ile potansiyel riskin belirlenmesi zorunluluğunu getirmiştir. Sıvılaşma değerlendirmelerinde kullanılması gereken analiz yöntemi detayları da bu yönetmelikte tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of local ground conditions are important in the occurrence of structural damages during earthquakes. Liquefaction, especially observed in sandy grounds, plays an important role in the occurrence of such structural damages. In this sense, the phenomenon of liquefaction is of great importance for urban settlements. Turkey Earthquake Building Regulations enacted in 2018 (TBDY) brought the liquefaction analysis to determine the potential risk for the ZD, ZE and ZF soil class. Details of the analysis method that should be used in liquefaction evaluations are also defined in this regulation.