Çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile farklı depresif duygu durum düzeylerinin otobiyografik bellek üzerine etkisi
Childhood traumatic experiences and depressive mood states's effect of autobiographical memory
  1. Tez No: 632925
  2. Yazar: BERÇEM YAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile farklı depresif duygu durum düzeylerinin otobiyografik bellek üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma Mersin ve Amasya ili sınırları içerisinde yaşayan, 152 kadın ve 106 erkek üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Otobiyografik Bellek Testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, hiyerarşik regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi, iki yönlü faktöriyel varyans analizi ile Pearson korelasyon analizi istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukluk çağı travmaları düzeyi (hafif, orta, yüksek) ile depresyon düzeyinin (hafif,orta,yüksek) hatırlanan anının niteliğini anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Depresyon düzeyinin negatif ipucuna verilen yanıtta bellekten çağırma latansı üzerinde anlamlı temel etkisi bulunmuştur. Elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the effects of childhood maladaptive experiences and different levels of depressive moods on autobiographical memory. The study was conducted with 152 female and 106 male participants living in Mersin and Amasya. In the study,the participants are applied Demographical Information Form, Beck Depression Inventory, Childhood Trauma Questionnarie and Autobiographical Memory Test. In the analysis of the data, the statistical techniques of two independet sample t test, hierarchical regression analysis, one-way analysis of varience and Pearson correlation analysis are used. After analyses, it was found that the level of childhood trauma (mild, moderate, high) and depression level (mild,moderate,high) significantly predicted the quality of recalled memory. The level of depression was found as a significant main effect on there called memory latency as a response to the negative hint. These findings are discussed in the light of autobiographical memory literature.