Katılımcı yaklaşımla sürdürülebilir turizm planlaması: Safranbolu örneği
Sustainable tourism planning with participatory approach: The case of Safranbolu
- Tez No: 632964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Safranbolu kentinin katılımcı yaklaşımla sürdürülebilir turizm planlanması ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, yerel yönetim, akademisyenler ve sivil toplum örgütleriyle yarı yapılandırılmış görüşeme tekniği ile mülakatlar yapılmıştır. Yerel halk ve öğrencilere ise anket tekniği uygulanmıştır. Mülakatlar ve anketler Ekim 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında uygulanmıştır. Toplamda 27 mülakat ve 397 anket değerlendirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi ve SPSS programı kullanılarak frekans (sayı), yüzde (%), aritmetik ortalama, bağımsız örneklem t-testi ve anova analizleri yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların Safranbolu'daki turizm faaliyetlerine yaklaşımının ılımlı olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılanların önemli bir kısmı turizmin kente ekonomik refah getirdiğini, yeni iş imkanı sağladığını, tanınırlığına destek sağladığını, ulaşım konusunda imkanları arttırdığını, doğanın korunmasını sağlayarak çevre bilincini oluşturduğunu ve yabancı dil öğrenme isteğini arttırdığını belirtmişlerdir. Turizm çeşitliliği konusunda ise Eko-turizm faaliyetleri, tarıma dayalı çiftliklerin kurularak sayılarının artırılması, karavan turizmi ve festival turizm ile kongre turizminin teşvik edilerek artırılması ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada katılımcıların turizm faaliyetlerine ilişkin görüşlerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, gelir ve yaşam süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, sustainable tourism planning of Safranbolu city, which is one of the important tourism destinations of our country, is discussed from the point of public- participatory approach. Within the scope of the study, interviews were conducted with local administrations, academics and non-governmental organizations through semi- structured interview technique. The questionnaire technique was applied to the local people and students. Interviews and surveys were conducted between October 2019 and March 2020. A total of 27 interviews and 397 questionnaires were evaluated, and the data obtained were interpreted using frequency analysis (number), percentage (%), arithmetic mean, independent sample t-test and anova analysis using SPSS program. As a result of the research, it was determined that the participants' approach to tourism activities in Safranbolu was moderate. A significant number of the participants in the study stated that the tourism would bring economic prosperity to the city, provide new job opportunities, support recognition, increase the means of transportation, create environmental awareness by protecting nature and and would increase the desire to learn foreign languages. As for tourism diversity, eco-tourism activities have been established, increasing the number of farms based on agriculture, increasing the number of caravan tourism, festival tourism and congress tourism. In this study, there is no significant difference between the opinions of the participants regarding the tourism activities among the variables of gender, age, marital status, education, income and lifetime.