Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesinde organik kiraz yetiştiriciliğininde finansman uygulamaları
The applications of financing of organic cherry cultivation in Sultandağı district of Afyonkarahisar province
- Tez No: 632988
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi, kendine özgü bir kiraz türüne sahiptir ve Türkiye'de en çok organik kiraz üretimi yapılan yerlerin başında gelmektedir. 22.788 ton organik ürün yetiştirilen ilde, 8.406 ton kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır.(TÜİK 2018) Tamamı ihraç edilen bu üründe, üreticilerin üretimden satışa kadar geçen süreçteki ekonomik durumları araştırılmıştır. Toplam 7 beldeye sahip ilçede en yoğun organik kiraz üretimi yapılan dört beldesinde anket çalışması yapılmıştır (Merkez, Yakasenek, Kırca ve Dereçine). 1391 üretici bulunan çalışma alanında en düşük arazi genişliği 0,5 da olurken, en büyük arazi genişliği 40,67 dekardır. Bu bağlamda arazi büyüklükleri dikkate alınarak 0 - 5,9 da ve 6 - + da olarak iki tabaka belirlenmiş ve dört belde de kiraz yetiştiriciliği yapılan alanlar bu iki tabaka dikkate alınarak sıralanmıştır. Anket uygulanan işletmelerin tespitinde tabakalı tesadüfi örnekleme yönteminden Neyman yöntemi kullanılmıştır. Kalibresi 23mm ve 26mm arasında olan organik kirazlar iç pazarda satışa sunulmakta, 23mm ve daha küçük kalibreli kirazlar ise sanayi tipi olarak değerlendirilmektedir. ''TADİKİ'' kirazının organik olarak yetiştirilmesi ihracat fiyatlarını etkilememekte ancak organik üretim yapan üreticilerin iç pazarda satışını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle organik üretimin tercih edilmesindeki en önemli sebepler, girdi maliyetlerini satın alacak firmaların karşılaması ve organik kirazın satış fiyatlarının konvansiyonel kiraza göre daha yüksek olmasıdır. Organik üretimde hastalık ve zararlılarla mücadele oldukça zordur. Konvansiyonel üretimde kullanılan pestisitlerin etkisi bölge de devam etmektedir. Organik üretime başlamadan önce toprak ıslahı ve organik üretime hazır hale getirilmesi oldukça önemlidir. Organik kiraz yetiştiriciliğinde ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olması işletmelerin ek finansman kaynaklarına ihtiyaç duymasına yol açmaktadır. Üreticiler kiraz üretimi konusunda tecrübeli olmalarına rağmen organik tarıma geçiş sürecinde bu masrafların bir kısmını karşılamaları gerekmektedir. Anket sonuçlarına göre öz sermayenin yeterli olmadığı durumlarda başta Ziraat Bankası (%89) olmak üzere birçok kurumdan finansal destek ve kredi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Afyonkarahisar province, Sultandağı district is seleceted for this research because the district has it's own cherry specie and to be at the head of organic cherry production in Turkey. In the province where 22.788 tons of organic products are grown 8.406 tons of cherry are grown.(TÜİK 2018) In this completely exported product, the economic status of the producers in the process from production to sales has been investigated. In the total of 7 town, data gathered from 4 peak organic cherry producer towns, which are (Merkez, Yakasenek, Kırca and Dereçine). In research field there is 1391 producer, which has different land width between of 0,09 decare and 40,67 decare. In this context, two layers created by considering lands width in between 0 – 5,9 decares and 6 - + decares and the organic cherry producers, which are selected from the 4 town, sorted with this 2 layers. Neyman method, a stratified random method, is used in determinin the businesses to be surveyed. In between of 23mm – 26mm calibres organic cherries are selled in to domestic market. And the organic cherries whic has less calibre then 23 mm are considered as industrial type. There is two options for organic cherry producers, when input cost is considered. Breeding“TADİKİ”cherry as organic doesnt affects the exporting price but make selling easier for organic breeders. Therefore, the most important reasons for prefering organic breeding are; the input costs are covered by buyers and price of organic cherry is higher than conventional cherry. Combating diseases and pests in organic production is very difficult. The effect of pesticides used in conventional production continues in the region. Before starting organic production, it is very important to prepare soil and prepare it for organic production. Enterprises have need additional funding sources because of initial installition cost is so expensive for organic cherry producers. Producers have experienced about cherry production but they must cost a few amount in organic agriculture transition process. According to the survey especially Ziraat Bank (%89) is providing support and credit like that many institutions when owners equity not enough.