İşlem hacminin hisse senedi fiyatları üzerine etkisi: BİST'te bir uygulama
The effect of volume on the stock prices : An application in BIST
  1. Tez No: 632993
  2. Yazar: MUHAMMET TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada hisse senedi performans göstergeleri olan işlem hacmi ve fiyat verileri arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 01.01.2015-01.01.2020 tarihleri arasında BİST100, Aselsan, Emlak Konut Gayri Menkul, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları, Garanti Bankası, Şişe Cam, Tekfen Holding, TÜPRAŞ, Türkcell, Türk Hava Yolları hisse senetleri için 261 gözlem ile haftalık kapanış verileri kullanılmıştır. Çalışma her bir hisse senedi için ayrı ayrı yapılmıştır. Öncelikle hisse senetlerine ait işlem hacmi ve fiyat verilerinin durağanlığı tanımlayıcı istatistikler, histogramlar ve ADF-PP birim kök testleri ile sınanmış ardından durağan hale getirmek için 1.derece farkları alınmıştır. Durağan hale getirilen seriler için Engle&Granger eş bütünleşme testi ve müteakiben Granger nedensellik testi yapılmıştır. Yapılan Engle&Granger eş bütünleşme testi sonucunda hisse senetlerine ait işlem hacmi ve fiyat verilerinin çoğunlukla uzun dönemde birlikte hareket ettiği görülmüştür. Yapılan Granger nedensellik testi sonucunda ise çoğunlukla işlem hacmi ile fiyat verisi arasında bir nedensellik olduğu ve nedenselliğin çift yönlü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the relation between stock performance indicators, trading volume and stock price data. 261 observations and weekly closing data were used for BIST100, Aselsan, Emlak Konut GYO, Eregli Iron and Steel Factories, Garanti Bank, Şişe Cam, Tekfen Holding, TÜPRAŞ, Türkcell, Turkish Airlines stocks between 01.01.2015-01.01.2020. The study was carried out for each stock separately. First of all, the trading volume and stock price data of stocks have been tested with descriptive statistics, histograms and ADF-PP unit root tests, and then their 1st degree differences have been taken to make them stable. Engle & Granger cointegration test and subsequent Granger causality test were performed for stationary series. As a result of Engle & Granger cointegration test, it is seen that the trading volume and stock price data of stocks mostly act together in the long term. As a result of the Granger causality test, it was observed that there was mostly causality between trading volume and stock price data and causality was two sided.