İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü Su Ayak İzi Profili
Water Footprint Profile of Istanbul University-Cerrahpasa Avcılar Campus
  1. Tez No: 632998
  2. Yazar: TÜLİN SÜTIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELMASLAR ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Canlıların temel yaşam kaynağı olan suyun Dünya'daki yaklaşık olarak miktarı 1,4 milyar 350 milyon km3'tür. Bu miktarın yaklaşık % 97,4'i okyanuslarda ve denizlerdeki tuzlu sulardan oluşmakta, % 2,4'lük kısmı ise nehirlerde, göllerde tatlı su şeklinde bulunmaktadır. Tatlı suların yaklaşık % 68'i buzullarda, % 30'u yeraltı su kaynaklarında bulunmaktadır. Zaten az olan tatlı su kaynaklarının büyük bir oranının kutuplarda ve yeraltında bulunması sebebiyle, canlıların doğrudan kullanabileceği elverişli tatlı su miktarının kısıtlı olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Dünya nüfusunun % 20'si sağlıklı içme suyuna erişemedikleri için, hastalık ve ölüm riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Su kaynaklarının bir bölümü kirletildiklerinden dolayı kullanılamamaktadır. Bir bölümü de altyapı yetersizliklerinden dolayı halk sağlığı açısından sorun oluşturmaktadır. Sürdürülebilir su yönetimi açısından su ayak izi oldukça önemli bir kavramdır Bir malı üretmek amacıyla; yüzey ve yeraltı su kaynaklarından kullanılan su mavi su ayak izini, yağmur suyundan kullanılan sular yeşil su ayak izini verir, gri su ayak izi ise kirliliğe yönelik bir kavramdır. Su ayak izi, bireylerin doğrudan ve dolaylı olarak kullandıkları su miktarını verir. Bu çalışmada özellikle üniversite dönemindeki kazanım ve farkındalıkların, hayat boyu sürecek bir değişim başlatabileceğini düşünerek, üniversite öğrencileri seçilmiştir. Böylece İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar kampüsü öğrencilerinin Su Ayak İzlerinin hesaplanması ile elde edilecek bulgulardan üniversite öğrencileri çevresel farkındalığın artırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde eğitim gören Mühendislik Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi olmak üzere toplam 3 fakülteye ve 559 öğrenciye bireysel Su Ayak İzi Anketi uygulanmış ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencilerinin su ayak izi profili oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü öğrencilerinin yıllık ortalama kişi başına düşen su ayak izi 1848,78 m3 olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplanan değer, 2014 yılı değerlerine göre Türkiye'nin yıllık birey başına düşen su ayak izi olan 1519 m3 değerinin % 21 üzerinde seyretmektedir. Yıllık yeşil su ayak izi 1329 m3, mavi su ayak izi 199 m3, gri su ayak izi 1849 m3 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca anketlerden elde edilen veriler IBM SPSS ortamına aktarılarak, değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı değerlendirilmiştir Elde edilen sonuçlar değişmemiş aynı sonuçlar gözlemlenmiştir. Yaşın artması su ayak izini arttırmazken gelir düzeyinin artmasıyla genel su ayak izi artmaktadır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin su ayak izinin Türkiye ve Dünya ortalamasının 2014 yılının kişi başına düşen su ayak izi miktarlarıyla karşılaştırdığımızda (1243 m3) oldukça üzerinde seyrettiği görülmektedir. Türkiye kişi başına düşen su miktarı 1422 m3 iken anket sonucu çıkan su ayak izi miktarını karşılaması çok zordur. Bu nedenle hemen önlem alınmazsa sonuçlar bizi için çok ağır olabilir. Çalışma sonucunda öğrencilere su ayak izi anlatılmış ve hayatımızda ufak değişiklikler yaparak ne büyük etkiler oluşturabileceğimiz hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The total amount of water in the world, which is the main source of life for living things, is 1.4 billion 350 million km3. 97,4 % of these waters are composed of salty waters in oceans and seas, and 2,4 % are found as fresh water in rivers and lakes. 68,7 % of fresh water is in glaciers and 30,1 % is in ground water resources. Due to the fact that a large proportion of such fresh water resources are located at the poles and underground, it is seen that the amount of fresh water directly available to living things is limited. However, 20 % of the world's population is at risk of illness and death, as they cannot access healthy drinking water. Some of the water resources cannot be used because they are contaminated. Some of them cause problems for public health due to lack of infrastructure. Water footprint is a very important concept for sustainable water management. Water footprint has three main components: green, blue and gray. Used to produce a good; surface and ground waters give blue water footprint, rain water gives green water footprint. gray water footprint is a concept for pollution. The water footprint gives individuals both the amount of water they consume directly and the amount of water they use indirectly. For this reason, university students were selected considering that the gains and awareness in the university period may initiate a lifelong change. Thus, it is aimed to increase the environmental awareness of university students from the findings to be obtained by calculating the Water Footprints of Istanbul University-Cerrahpaşa Avcılar campus students. In the research, individual Water Footprint Survey was applied to 3 faculties and 559 students, namely Engineering Faculty, Veterinary Faculty and Sports Sciences Faculty, who were educated in 2018-2019 academic year, and the water footprint profile of Istanbul University-Cerrahpaşa students was created. As a result of the studies, the annual average water footprint of the students of Istanbul University-Cerrahpaşa Avcılar Campus was calculated as 1848,78 m3. This calculated value, which is Turkey's annual per capita water footprint of an individual according to the value of 2014 is over 21 % of 1519 m3. Annual green water footprint has been calculated as 1329 m3, blue water footprint as 199 m3, gray water footprint as 1849 m3. In addition, the data obtained from the questionnaires were transferred to the IBM SPSS environment and it was evaluated whether there was a significant relationship between the variables. The results obtained were unchanged and the same results were observed. While increasing age does not increase water footprint, general water footprint increases with increasing income level. Allowed students to study in Turkey and the world average water footprint in the end if we compare the amount of water falling per capita footprint of the year 2014 (1243 m3), it is seen that quite above. The amount of water per person per 1422 m3 of Turkey while meeting the trace amount of water coming out of the foot of the survey results is very difficult. Therefore, if immediate action is not taken, the results can be very heavy for us. As a result of the study, water footprints were explained to the students and information was given about how we can make minor changes in our lives.