Postpartum depresyon ile emzirme özyeterliliği ilişkisinde annelerin bebek bakımına yönelik obsesif ve kompulsif davranışlarının aracı rolü
The mediator role of mothers' obsessive and compulsive behaviors towrds baby care in the relationship between postpartum depression and breastfeeding self-efficacy
- Tez No: 843793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DİNÇ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma primipar annelerde postpartum depresyon ile emzirme özyeterliliği ilişkisinde annelerin bebek bakımına yönelik obsesif ve kompulsif davranışlarının aracı rolünü belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini doğum sonu 2-8. haftalar arasında olan ve Avcılar İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı aile sağlığı merkezlerinde doğum sonu takibi yapılan 256 primipar anneler oluşturdu. Çalışma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”,“Emzirme Özyeterlilik Ölçeği- Kısa Formu (EÖYÖ-KF)”ve“Doğum Sonrası Dönemde Annelerin Bebek Bakımına Yönelik Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği (OKDÖ)”ile toplandı. Çalışma sonucunda annelerin EPDÖ puan ortalaması 10,16±5,75, EÖYÖ-KF puan ortalaması 53,04±8,26 ve OKDÖ puan ortalaması 24,39±7,53 olarak hesaplandı. Çalışmaya katılan annelerin %34'ü postpartum depresyon açısından riskli grupta yer aldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a relational screening model to determine the mediating role of mothers' obsessive and compulsive behaviors related to infant care in the relationship between postpartum depression and breastfeeding self-efficacy in primiparous mothers. The study sample consisted of 256 primiparous mothers who were in the 2nd to 8th weeks after childbirth and were monitored postpartum at family health centers affiliated with the Avcılar District Health Directorate. Data were collected through a“Demographic Information Form,”the“Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS),”the“Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BSES-SF),”and the“”Obsessive and Compulsive Behaviors Scale of Mothers in Postpartum Period Regarding Baby Care (OCBSMPPRBC)." The study revealed that the mean EPDS score for mothers was 10.16±5.75, the BSES-SF score was 53.04±8.26, and the OCBSMPPRBC score was 24.39±7.53. Approximately 34% of the participating mothers were in the high-risk group for postpartum depression.