Boşanmış bireylerde bilişsel çarpıtmaların, bağlanma stilleri ve sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri ile ilişkisi
The relation of cognitive distortion with attachment styles and sociotropy-autonomy personality traits
  1. Tez No: 549346
  2. Yazar: SERPİL SARSICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, boşanmış bireylerde bilişsel çarpıtmaların, bağlanma stilleri ve sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri ve bazı sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'un Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ilçelerinde ikamet eden 210 boşanmış kadın ve erkek gönüllü katılımcı oluşmaktadır. Çalışmada demografik bilgileri ölçmek amaçlı“Kişisel Bilgi Formu”ve sırasıyla“İlişki Ölçekleri Anketi(İÖA)”,“İlişkilere İlişkin Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (İİBÇÖ)”, ve“Sosyotropi-Otonomi Ölçeği (SOSOTÖ)”uygulanmıştır.Verilerin analizinde; Pearson Korelasyon, Basit Doğrusal Regresyon, Bağımsız Gruplar T Testi, One Way ANOVA, Post Hoc LSD, Kruskal Wallis ve Mann Whitney u analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda bilişsel çarpıtmaların, bağlanma stilleri ve sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri tarafından yordandığı sonucu bulunmuştur. Boşanmış bireylerde bilişsel çarpıtmalar ve alt boyutlarının cinsiyet, eğitim ve yaşa göre farklılaştığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relation between cognitive distortion with attachment styles and sociotropy-autnomy personality traits and some socio-demographic characteristics. This study is designed as relational screening model. The research group consists of 210 divorced volunteer participants who have been living in Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece in Istanbul. In the study, to evaluate demographic information,“Personal Information Form”and respectively“Relationship Scales Questionnaire (RSQ)”,“Interpersonal Cognitive Distortionss Scale (ICDS)”and“Sociotropy-Autonomy Scale (SAE)”were used. In data analyses; Pearson Correlation, Basic Linear Regression, Indepented Group T Test, One Way ANOVA, Post Hoc LSD, Mann Whitney U and Kruskal Wallis were used. Results show that, cognitive distortion is predicted by attachment styles and sociotropy-autonomy personality traits. According to the results, in divorced people, cognitive distortion scores vary depending on gender, education and age.