1875-1920 yılları arasında Azerbaycan basını
Azerbaijan press between 1875-1920
- Tez No: 633035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tez çalışmasında 1875-1920 yılları arasında Azerbaycan basını incelenmiştir. Konu 3 bölüm olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde Azerbaycan Milli Basınının ortaya çıkışı ve 19. yüzyılın sonlarındaki Azerbaycan basını, ikinci bölümde 20. yüzyılın başlarında Azerbaycan basınından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan Halk Cumhuriyeti dönemindeki basın incelenmeye alınmıştır. Azerbaycan basınının ortaya çıkışından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin işgaline kadar olan süreçte yayınlanan basın organlarının Türkiye'de yeteri kadar araştırma konusu olmadığını göz önünde bulundurarak söyleyebiliriz ki konuyla ilgili son derece yetersiz literatür mevcuttur. Bu da araştırmayı önemli kılmaktadır. Çalışmanın amacı; Azerbaycan basınının 1875-1920 yılları arasındaki döneme ait basın organlarının faaliyetini incelemektir. Bununla da o dönemlerde Azerbaycan'da yayınlanan ve Türkiye'de çok araştırılmamış, hakkında fazla enformasyon olmayan bu basın organlarının faaliyetlerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışmada incelenecek ve çözümlenecek olan gazete ve dergiler tarihi açıdan ele alınmış, nitel araştırma ve veri toplama yöntemlerinden olan döküman analizi kullanılmıştır. Gazete ve dergilerin faaliyeti ve başlıca konuları birer örnek olarak tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the press history of Azerbaijan between 1875-1920 was investigated. The subject is handled in 3 parts. In the first part, the foundation of the Azerbaijan National Press and the press in the late 19th century, in the second part, the Azerbaijani Press in the early 20th century have been mentioned. In the third chapter, the press in the period of the Democratic Republic of Azerbaijan has been examined. To take into consideration that there is no enough researching in Turkey about Azerbaijani press organs in the period between the foundation of Azerbaijani press history and the occupation of Azerbaijan Democratic Republic, there is extremely poor literature available on the subject. That makes this research important. Purpose of the study; To examine the activities of media organs of Azerbaijan press history between 1875-1920. At the same time, uncovering the press organs during that period which has not been investigated in Turkey enough and has been targetted. Newspapers and magazines that will be analyzed and scrutinised in the study are handled from a historical perspective. The activities and main topics of newspapers and magazines are identified and evaluated as examples.