An American thriller: True crime novel
Bir Amerikan gerilimi: Gerçek suç romanı
  1. Tez No: 633042
  2. Yazar: FATİH MAHMUT AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin temel amacı Amerikan Edebiyatı'nın en sıradışı ve gizemli türlerinden olan gerçek suç türünün ortaya çıkışını gerçek öncülerine göre ele almak ve önemini belirtmektir. Tarih yazımı, yeni tarihselcilik, kurgusal olmayan yazım ve yeni gazetecilik gibi birçok disiplinin birbirleriyle olan sürekli etkileşiminin sonucu ve özgün bir kombinasyonu olan gerçek suç romanları, insan aklının kötü yönünü gerçekleri de koruyarak sanatsal bir biçimde sunar. Daha önce bahsedilen disiplinlerin gerçek suç romanının ortaya çıkmasında yoğun bir etkisi vardır. Bu nedenle, gerçek suç romanının temelini anlamak için detaylı bir şekilde incelenmelidirler. Gerçek suç türü, Amerikan edebiyatında dikkate değer bir yere sahiptir. Amerikan edebi kanonu incelendiğinde, bu çalışmanın da odak noktaları olan birbirini takip eden on yılda çıkmış başlıca üç roman vardır: Truman Capote tarafından yazılan Soğukkanlılıkla (1966), Vincent Bugliosi tarafından yazılan Karışıklık (1974) ve Ann Rule tarafından yazılan Yanımdaki Yabancı (1980). Bu çalışmadaki her bir gerçek suç romanı örneği tarihsel bağlamda ve önde gelen yeni gazeteci Tom Wolfe tarafından geliştirilen yeni gazetecilik tekniklerine göre ve yazarların gerçeklere dayanan edebi eserlerini nasıl yarattıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to discuss and emphasize how one of the most intriguing genres of American Literature, true crime, emerged with respect to its rightful precursors. Being a unique combination and result of perpetual interaction of multiple disciplines such as historiography, new historicism, nonfiction writing, and new journalism, true crime novel presents abysmal aspect of human psyche while preserving the facts with an artistic manner. Aforementioned disciplines have a profound impact on true crime novel to come into existence, hence, they need to be examined in depth in order to comprehend the foundation of true crime novel since they exist and can be traced within the genre. The genre of true crime holds a significant place in American literature. When American literary canon is examined, there are three major true crime novels, which are the focal points of this study, in the canon which are from subsequent decades: In Cold Blood (1966) by Truman Capote, Helter Skelter (1974) by Vincent Bugliosi, and The Stranger Beside Me (1980) by Ann Rule. Each example of true crime novel from this study is examined with respect to its historical context and new journalism techniques, which are devised by prominent new journalist Tom Wolfe, and how the authors created their factual pieces of literature.