An analysis of African American, feminist and native American movements in the 1960s and 1970s
Afrika kökenli Amerikalıların, feministlerin ve yerli Amerikalıların 1960 ve 1970'li yıllardaki protesto hareketlerinin analizi
- Tez No: 103672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUSSELL JOHSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Tezin amacı, Afrika kökenli Amerikalıların, Amerikalı kadınların, ve yerli Amerikalıların 1960 ve 1970'li yıllardaki protesto hareketlerinin yasal ve kültürel yaklaşımlarını inceleyerek, bu hareketler arasındaki benzerlikleri ortaya çıkarmaktır. Tezde, feministlerin ve yerli Amerikalılann hareketlerinin, Afrika kökenli Amerikalıların protesto hareketlerinden ne derece etkilendiğini incelemek için hem ana, hem de ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Afrika kökenli Amerikalıların, Amerikalı kadınların, ve yerli Amerikalıların basılmış belgelerinin koleksiyonları, hareketlerde bizzat yer alanların anıları, ve hareketlerin manifestoları ana kaynakları oluşturmaktadır. Afrika kökenli Amerikalıların hareketleri incelendikten sonra, feministlerin ve yerli Amerikalıların hareketleri incelenince bu hareketlerin birbirleriyle benzerlikleri olabileceği gibi farklılıkları da olabileceği gözlenmektedir. Fakat, en önemlisi, Afrika kökenli Amerikalıların medeni haklarını kazanmak için başlattıkları hareketler kadınlara ve yerli Amerikalılara fikir, ilham, ve güven verip, organizasyon ve taktikler açısından örnekler sunarak, Amerika'nın politikasını değiştirmiştir. Bu üç grubun, toplum tarafından empoze edilen kalıpları ve rolleri aşıp, aktif ve yaratıcı insanların birbirlerine saygı duyduğu bir toplumda yaşamayı amaçlayan hareketleri, Amerika'nın kendi kuruluş ilkelerine - demokratik idealle/ine - göre yaşamasına yardımcı olduğu için özellikle önemlidir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the theses is to illustrate the analogy among African American, feminist, and Native American protest movements of the 1960s and 1970s in the United States, and particularly to examine the division between nonviolent/legal and militant/cultural approaches within each movement. The thesis uses primary and secondary sources to examine to what extent the black protest movement ideologically influenced feminism and Native American activism. Published document collections of the black civil rights movement, women's movement, jand Native American activism of the 1960s and 1970s, memoirs of participants, and movement manifestos comprise the bulk of the primary sources. An examination of the emergence of modern feminism and Native American activism against the backdrop of the black civil rights movement reveals that the resurgence of feminism and Indian activism in the 1960s and 1970s coincided with the black civil rights movement and reflected certain intersections with it as well as divergences from it. The black civil rights movement altered and expanded American politics by providing American women and American Indians with organizational and tactical models, along with ideas, inspiration, and confidence. The protests of these three groups are uniquely important because by protesting for a society in which the quality of human spirit is measured by standards of personal dignity, potential and performance rather than by arbitrary culturally imposed standards of place and/ole they helped America to live up to its democratic ideals. m