The relationship between economic development and income inequality:Kuznets curve
Ekonomik kalkınma ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki: Kuznets eğrisi
- Tez No: 633118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada ekonomik kalkınma ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki Kuznet ters-u hipotezi bağlamında 45 ülke için 1995-2014 yılları arasında incelenmiştir. Kuznet hipotezine göre, gelir eşitsizliği ekonomik kalkınmanın ilk aşamalarında artarken belli bir noktaya ulaştıktan sonra ekonomik kalkınma ile birlikte azalmaya başlar. Bu ilişki panel veri yöntemi ile incelenmiştir. Gelir eşitsizliği gini katsayısı ile ölçülürken, ekonomik kalkınma hem insani gelişme endeksi ile hem de kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla ile ölçülmüştür. Literatürde ekonomik kalkınma genellikle gayri safi yurt içi hasıla ile ölçülmüştür. Bu çalışmada ise ekonomik kalkınma hem gayri safi yurt içi hasıla ile hem de çok boyutlu bir endeks olan sağlık ve gelir endekslerine eşit ağırlık veren İnsani Gelişme Endeksi ile ölçülmüştür. Ekonomik kalkınmanın kişi başına düşen yurtiçi hasıla ile ölçüldüğü modelde ve insani gelişme indeksi ile ölçüldüğü modelde ekonomik kalkınma ve gelir eşitsizliği arasında 'u' şeklinde bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular, insani gelişme endeksi ile ölçülen denklemin ekonomik kalkınma ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi daha iyi açıkladığını göstermiştir. Elde edilen çalışma sonuçlarına göre incelenen 45 ülkeye için 1995-2014 yılları arasında ekonomik kalkınma ve gelir eşitsizliği arasında Kuznet ters-u hipotezinin aksine U şeklinde bir ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between economic development and income inequality in the context of the Kuznets inverted-u hypothesis has been examined for 45 countries from 1995 to 2014. According to the Kuznets hypothesis, income inequality increases during the first stages of economic development and then decreases with economic development once it reaches a certain point. This relationship has been examined by panel data method. While income inequality measured by the Gini coefficient, economic development has been measured both by the Human Development Index and gross domestic product per capita separately. In the literature, economic development usually measured by gross domestic product. In this study, measurement of economic development is both gross domestic product and Human Development Index which is the multidimensional index that includes the education index, the health index, and income index. There is an u-shaped relationship between economic development and income inequality the model by which economic development is measured both by GDP per capita and by the Human Development Index. Findings in the study have shown that the equation measured by the Human Development Index, better explains the relationship between economic development and income inequality. According to the study results, there was a U-shaped relationship between economic development and income inequality as opposed to the Kuznets inverted-u hypothesis for 45 countries surveyed from 1995 to 2014.