Gelişmekte olan ülkelerde finansal gelişimin, demokrasinin ve beşeri sermayenin gelir dağılımına etkisi: Finansal kuznets eğrisi geçerli mi?
The impact of financial development, democracy and human capital on income distribution in developing countries: Does financial Kuznets curve exist?
  1. Tez No: 524289
  2. Yazar: GAMZE DESTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Finansal gelişimin ülkelerin ekonomik büyüme performansları üzerindeki etkilerini inceleyen çok sayıda ampirik çalışma olmasına rağmen, finansal gelişim sonucundaki milli gelir artışının toplumun düşük gelirli kesimlerine yansıması veya gelir dağılımı üzerindeki etkileri genellikle göz ardı edilmektedir. Finansal gelişimin gelir dağılımı üzerindeki etkilerine yönelik olarak ortaya atılan hipotezlerin ise çelişkili argümanlar içerdiği bilinmektedir. Buna karşın son yıllarda ortaya atılan ve“finansal Kuznets hipotezi”(Greenwood-Jovanovic hipotezi) olarak adlandırılan hipoteze göre, finansal gelişimin başlangıç aşamalarında finansal sistemdeki bilgi asimetrisinin yüksek olması ve finansal kaynaklara erişimin yüksek maliyetler içermesi nedeniyle gelir dağılımı adaleti bozulmaktadır. Finansal sistemin olgunlaşması ile birlikte düşük gelirli kesimin finansal kaynaklara erişimi kolaylaşmakta dolayısıyla gelir dağılımı adaleti olumlu yönde etkilenmektedir. Kısacası, bu hipoteze göre finansal gelişim ile gelir eşitsizliği arasında ters U-şeklinde bir ilişki geçerlidir. Bu çalışma, finansal Kuznets hipotezinin geçerliliğini 1990-2013 gözlem aralığı ve 23 gelişen ülke ekonomisi için incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, finansal gelişimin yanı sıra ekonomik büyümenin, demokrasi düzeyinin ve beşeri sermayenin, gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerinin de incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu değişkenler arasındaki ilişki incelenirken panel birim kök, panel eşbütünleşme, panel FMOLS uzun dönemli katsayı tahmincisi ve panel nedensellik testlerinden faydalanılmıştır. Çalışmada uygulanan ampirik analizler sonucunda elde edilen bulgular panel bazında değerlendirildiğinde, milli gelirdeki, demokrasi düzeyindeki ve beşeri sermaye birikimindeki artışın gelir eşitsizliğini azalttığı görülmektedir. Ayrıca, finansal gelişim ile gelir eşitsizliği arasında ise U-şeklinde bir ilişkinin geçerli olduğu dolayısıyla finansal Kuznets hipotezinin geçersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are many empirical studies examining the effects of financial development on economic growth performance of countries, the impact of the increased national income as a result of financial development on the low-income segments of society and income distribution is mostly ignored. In addition, it is also well-known fact that there are contradictory arguments about the impact of financial development on income distribution. However, according to the hypothesis called“financial Kuznets hypothesis”which has been introduced in recent years, in the initial stages of financial development, high asymmetric information and the high cost of accessing financial resources deteriorates the income distribution. Along with the maturation of the financial system, access to financial resources of the low-income segment is facilitated therefore income distribution is positively affected. To sum up, according to this hypothesis, an inverted U-shaped relationship exists between financial development and income inequality. This study aims to examine the validity of the financial Kuznets hypothesis for the period of 1990-2013 for 23 developing countries. In this direction, it is aimed to examine the effects of economic growth, democracy, human capital and financial development on income inequality. For this purpose, panel unit root, panel cointegration, panel FMOLS long-run coefficient estimator and panel causality tests are utilized to examine the relationship between mentioned variables. As a result of the empirical analyses, it is seen that when the findings are evaluated on the basis of the panel, increasing national income, democracy level and human capital accumulation reduces income inequality. Furthermore, it is found that there is U-shaped relationship between financial development and income inequality and therefore the existence of financial Kuznets hypothesis is not confirmed.