Umumî mağaza
Public warehouse
  1. Tez No: 633136
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERTOL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamın konusunu umumî mağazalar, umumî mağazaların kurulum ve işleme mekanizmaları ile emtia senetlerinden makbuz senedi ve varantın içeriği, cirosu, zamanaşımı ve şekle aykırılığa ilişkin esaslar oluşturmaktadır. Umumî mağazacılığın Dünya'daki ortaya çıkış etmenleri, Türkiye'deki tarihi süreci ile konuya hazırlık yapılmış ve devamında umumî mağazalar teorik altyapı oluşturularak izah edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde umumî mağazaya tevdi edilen malların durumu tevdi usulü ve hakka dayanmayan tevdi konuları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise umumî mağazaların tevdi edilen mallara karşı ihraç ettiği emtia senetleri anlatılmıştır. Ülkemizde imtiyaz usulü ile Ticaret Bakanlığı'nın onaylayacağı makbuz senedi ve rehin senedi defterlerinde senetlerin münderecatı, Kanun'un aradığı şartlar ve kambiyo senetlerine yapılan ciro ve zamanaşımı gibi atıflarla karşılaştırmalı olarak emtia senetleri incelenmiştir. Kambiyo senetlerinden ayrı olarak ihracı Devlet'in izin ve kontrolünde olan emtia senetlerinde şekle aykırılık ve suç teşkil edecek durumlar incelenmiştir. Çalışmanın içeriğinde yer yer güncel durumda olan ve olması gerekenler ile doktrindeki görüşler ile somut olaylarda nelerle karşılaşıldığına dair yargı kararları derlenmiş ve mevzuattaki eksik yanlarımız ile günümüz ticaretinde sağlanması gereken kolaylıkların, umumî mağazalar ve emtia senetleri üzerinde oluşturacağı müspet etkiler izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of my study consists of the general stores, the installation and processing mechanisms of the general stores and the content, turnover, statute of limitations and nonconformity of receipts and warrants from commodity bills. Retailing common factors in the emergence of the world, made preparations to the topic of the historical process in Turkey and continue creating public stores have tried to explain the theoretical background. In the second part, the commodity bills issued by the public stores against the deposited goods are explained. Commodity bills have been examined comparatively with the terms of the Act, the terms sought by the Law and the references made to the bills of exchange and the statute of limitations. Apart from foreign exchange bills, the issue of contradiction and crime in commodity bills whose issuance is under the permission and control of the State has been examined. In the content of the study, what is encountered in the doctrine and concrete incidents are examined and the positive effects that can be provided on the general stores and commodity bills of the facilities that should be provided in today's trade are compiled.