Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel sözel problemleri çözme sürecinin incelenmesi
The investigation of the solution process of algebraic verbal problems in seventh grades
  1. Tez No: 633155
  2. Yazar: MERVE UMURBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel sözel problemleri çözme sürecini incelemektir. Araştırma, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören altı, yedinci sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Katılımcıları belirlemede amaçlı örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma boyunca veri toplama aracı olarak, öğrencilerin yazılı dokümanları ve görüşmeler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler soru soru analiz edilmiş olup, her bir soru Polya'nın Problem Çözme Aşamalarına göre incelenmiştir. Verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin genel olarak cebirsel sözel problemleri çözme sürecinde problemi anlama aşamasında beklenen kritik davranışları gösterdiklerinde plan yapma ve planı uygulama aşamalarında sıkıntı yaşamadığı, planı uygulama aşamasında benzer stratejileri kullandıkları ancak kontrol etme aşamasını uygulamadan problem çözme sürecini tamamladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to investigate algebraic verbal problem solving process of secondary school 7th grade students. The research was carried out with six, 7th grade students studying at a public school in Birecik district of Şanlıurfa province in 2019-2020 academic year. Purposeful sampling method was used to determine the participants. Qualitative research method was used to collect, analyze and interpret the data of the research. Throughout the research, written documents obtained from the students and interviews were used as the data collection tools. The data obtained as a result of the research was analyzed question by question and each question was examined according to Polya's problem solving stages. Descriptive analysis method was used to analyze the data. In the research, it was concluded that when students generally exhibited the critical behaviors expected in the stage of understanding the problem within algebraic verbal problem solving process, they did not face any problems during the stages of devising a plan and carrying out the plan, whereas they used similar strategies in the stage of carrying out the plan but completed the problem solving process without applying the stage of looking back.