Ebû Saîd Hâdimî ve akâid konularına yaklaşımı
Ebu Saîd Hadimi and his approach to aqidah
- Tez No: 633179
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hâdimî, Konya'nın Hâdim ilçesinde ilmi geleneğe sahip bir aileden dünya gelmiştir. İlk eğitimine burada başladıktan sonra çeşitli ilimleri farklı memleketlerde tahsil etmiştir. Sonra memleketine dönüp medresesini kurmuştur. Hâdimî'nin kelâm ilmine ilgi duyduğunu, bu alanda yazmış olduğu eserlerde görmekteyiz. Eğitim yuvasında Osmanlı medrese geleneğine bağlı kalarak akâid ve kelâm derslerine yer vermiştir. Ehl-i Sünnet akidesinin müdâfisidir. Eserlerinde bir konuyu işlerken o hususta farklı mezhep ve âlimlerin görüşlerine yer vermiş, tercih ettiği düşünceleri savunmuştur ve haklılık gerekçelerini ortaya koymaya çalışmıştır. Bir kişinin görüşünü alması onun bütün görüşlerini benimsediği anlamına gelmemektedir. Yeri geldiğinde onları eleştirmekten ve hata ettiklerini söylemekten çekinmemiştir. İmam Mâtürîdî (ö.333/944)'nin görüşlerini benimsemiştir. Tezimizde bütün eserleri olmasa da bir kısım eserlerini dikkate alarak akâid ve kelâm hususunda düşüncelerini ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Hâdimî, came from an educated family with a learning-tradition in the Hadim district of Konya. He started his first education there after studying various sciences in different countries. Thereafter he returned to his country and established his madrasah. His interest in kalaam can be seen in his works he has written. Hâdimî gave Akâid and kalaam lessons in the education centre, adhering to the tradition of Ottoman madrasah. He is a defender of Ahl al-Sunnah. When he was working on a subject, he included the opinions of different madhhabs and scholars in his works, defended his preferred thoughts and tried to put forward the reasons for legitimacy. Getting someone's an opinion does not imply that you internalize someone's point of view. Hâdimî did not hesitate to criticize them and to point their mistakes. However, he generally adopted the views of Imam Mâtürîdî (333/944 CE) In our thesis, we will try to present his thoughts on Akâid and Kalaam by considering some of his works, although not all his works.