Solid meme kitlelerinin malign, benign ayrımında elastografinin yeri
The role of elastography in the differentiation of solid breast masses
  1. Tez No: 633181
  2. Yazar: RASİME PELİN DEMİR GÜMÜŞDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL NİYAZİ ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
AMAÇ: Prospektif olan bu çalışmamızda amacımız US'de BI-RADS 3, BIRADS 4, BIRADS 5 olarak değerlendirilen ve eksisyonel biyopsiye yönlendirilen olguların histopatolojik sonuçlarının elastografi elastikiyet indeksi sonuçları ile karşılaştırmak, malign-benign lezyonlar arasındaki elastikiyet indeksinin cut off değerini saptamak ve elastografinin etkinliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kasım 2008 ile Şubat 2009 tarihleri arasında Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğine başvuran ve meme ultrasonografisinde solid kitle saptanan 70 bayan olgu prospektif olarak incelendi. Meme kitlelerinin renk skoru ve elastikiyet indeksi değerlendirildi. BULGULAR: Malign meme tümörlerde istatistiksel olarak cutt of değerini 4,05 olarak bulduk. Çalışmamızda, elastografinin spesifitesi %97 ve sensitivitesi %90, pozitif prediktif değeri %90, negatif prediktif değeri ise %97.5 idi. TARTIŞMA VE SONUÇ: Gerçek zamanlı elastografi incelemesi şüpheli lezyonların benign malign ayırımında uygulanabilecek yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip, pozitif ve negatif prediktif değerleri yüksek oldukça yararlı noninvaziv, kolay uygulanabilir, tekrarlanabilir bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This is a prospective study. The aim of this study is, the lesions which were considered by utrasonography as BI-RADS 3, BI-RADS 4, BI-RADS 5 and were referred excisional biopsy that compere the results of the histopathologic and elastography elasticity index; to detected the elasticity index cut off value and to determine the effectiveness of elastography. MATERİALS AND METHODS: Between November 2008 and February 2009,70 female patients identified solid breast mass by using ultrasonography who applied to the clinical radiology department in Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology and Training Hospital, were evaluated prospectively. The colour score and elasticity index of breast masses were assessed. FİNDİNGS: The statistically cut off value of malignant breast tumors were 4:05. İn our study, the specificity of elastography 97% and the sensitivity 90%, positive predictive value 90%and negative predictive value 97% were found respectively. CONCLUSİONS AND RESULTS: Real-time elastography examination is an imaging method that is useful for distinguishing suspicious benign-malign lesions and has high sensitivity, specificity, positive and negative predictive values. This imaging method is useful considerably and repeatably.