İnsan bedeninde melankoli estetiği
Melancholic aesthetics in the human body
- Tez No: 633183
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanoğlunun çok çeşitlilik gösteren ruh hallerinin içinde melankolinin özel bir yeri vardır. İki bin yıllık tarihi boyunca melankoliye, onu paradoksal bir şekilde karmaşık ve tamamıyla benzersiz bir olgu haline getiren çeşitli anlamlar yüklenmiş, semboller ve nitelikler atfedilmiştir. İçeriğinde esasen insanın dış dünya algısının hususiyetleri olan melankoli, Batı Avrupa tarihinde uzun zaman merkezi bir kültürel fikir olarak yer etmiş, bu sayede geçmiş tarih çağlarınca miras kalan birçok sanat eserinde yansımasını bulmuş ve sonuçta, bütün dünya kültürüne muazzam bir etki bırakmıştır. Doğası gereği değişken, çok anlamlı bir kavram olan melankoli, bununla beraber kendisinde, benzersiz bir biçimde insan bedeninde yansımasını bulan özel bir estetik derinlik barındırmaktadır. Bu tez çalışması, melankolik estetiğin insan bedeninde tezahürünün ve yansımasının hususiyetlerinin incelenmesi ve ortaya çıkarılması adına yapılmıştır. Yazar esas olarak kendisine şu soruların cevaplanması ödevini biçmiştir: Melankoli kavramının fenomenal oluşu neye bağlıdır? Melankolinin depresyondan farkı nedir? Melankolik estetiği benzersiz kılan nedir? Melankolinin tensel dili nedir? Melankolinin insan bedeninde estetik anlamda tezahür etmesinin hususiyetleri nelerdir? Bu çalışmada yazar ayrıca, kendi hayatı içinde yaşadığı melankoli deneyimlerini de paylaşmaktadır. Yazarın, insan bedeninde melankolik estetik temasına adanan sanatsal çalışmaları, bu deneyimlere dayanarak üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the variety of different states of human soul, melancholy boldly stands out. Throughout its two-thousand-year history, melancholy has been endowed with different meanings, symbols, characteristics, all of which make it a paradoxically complex and absolutely unique phenomenon. Containing mainly the specifics of a human's perception of the outer world, melancholy has long remained a central cultural idea in Western European history, which was reflected in numerous works of art left as a legacy by the bygone historical eras; and it consequently made a tremendous impact on the entire world culture. Being by nature an ambivalent and a multi-sense concept, melancholy at the same time embraces a specific aesthetic depth, which uniquely finds its expression in the human body. The present thesis is devoted to investigating and revealing the peculiarities of reflection and manifestation of melancholic aesthetics in the human body. The author's primary aim is to answer the following questions: What lies in the uniqueness of the melancholy concept? How is melancholy different from depression? What makes melancholic aesthetics one-of-a-kind? What is the language of bodily melancholy? What are the features of the aesthetic manifestation of melancholy in the human body? In addition, in the present work, the author aims to share her individual experience of living through melancholy in her personal life. On the basis of these circumstances, the author's artistic works on the theme of melancholic aesthetics in the human body were made.