Dallı servi ve piramit servi'nin morfolojik fidan özellikleri
Morphological seedling characteristics in mediterranean and pyramidal cypresses
  1. Tez No: 633212
  2. Yazar: MURAT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dallı (Cupressus sempervirens L. var. horizontalis) ve Piramit (Cupressus sempervirens L. var. piramidalis) servi'nin bir yaşlı çıplak köklü fidanlarında, morfoloji ve kalitesinin incelendiği bu yüksek lisans tez çalışmasında servinin fidanlık tekniğine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, ortalama boy Dallı ve Piramit servide sırasıyla 84 cm ve 78.9 cm bulunurken, taksonlar için kök boğazı çapı değerleri sırasıyla 8.7 mm ve 8.2 mm bulunmuştur. Dolayısıyla, boy ve kök boğazı çapı bakımından Dallı servi, Piramit serviye göre daha yüksek gelişim performansı göstermiştir. Varyans analizi sonucunda özellikler bakımından Dallı ve Piramit servide arasında anlamlı (p≤0.05) fark belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda çalışmaya konu özellikler arasında anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Dallı servi ve Piramit servi fidanlarının tamamının Türk Standartları Enstitüsü'nün kalite sınıflarına göre kaliteli fidan sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. Oluşturulan yeni kalite sınıflarına göre; en yüksek dikime elverişsiz fidanların, Dallı servi fidanlarında boy ve çapın ortak değerlendirildiği kalite sınıflarında olduğu ortaya çıkmıştır. Ayırma analizi sonuçlarına göre yeni kalite sınıflarının, %82'nin üzerinde başarılı olduğu anlaşılmıştır. Diğer takson olan Piramit servide ise yeni kalite sınıflarına göre; en fazla ıskarta fidanların, yine boy ve çapın birlikte değerlendirildiği sınıfta yer aldığı anlaşılmıştır. Bu taksonda da ayırma analizi, yeni kalite sınıflarının %80'nin üzerinde başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Morphology and quality of one year bare root seedlings of Mediterrenean cypress (Cupressus sempervirens L. var. horizontalis) and Pyramidal cypress (Cupressus sempervirens L. var. piramidalis) were examined to contribute nursery practices of cypress in the MSc thesis. Averages of height were 84 84 cm and 78.9 cm, while averages of root-collar diameter were 8.7 mm and 8.2 mm in Mediterrenean cypress and Pyramidal cypress, respectively. Cupressus sempervirens L. var. horizontalis showed higher height and diameter performances than Cupressus sempervirens L. var. piramidalis. Results of variance analysis showed significant differences (p≤0.05) between Mediterrenean cypress and Pyramidal cypress for the characteristics. Positive and significant (p≤0.05) relations between characteristics were found by results of correlation analysis. All of the seedlings of Mediterrenean cypress and Pyramidal cypress were in quality class for classes of Turkish Standard Institute. Highest unsuitable rates of seedlings were combination of the characteristics in Mediterrenean cypress according to obtained new seedling quality classes in the study. Suitability of the new quality classes was higher than 82% Mediterrenean cypress based on results of Discriminant analysis. Seedlings had the highest unsuitable rate in combination of height and diameter of new seedling quality classes in in Pyramidal cypress, as well. Results of Discriminant analysis showed that succesful rate of new quality classes was higher than 80% Pyramidal cypress.