A methodology to repair or deorbit leo satellite constellations
Alçak dünya yörüngesi'nde (LEO) bulunan uydu takım yıldızlarının tamiri veya yörünge dışına çıkarma yöntemleri geliştirme
- Tez No: 633223
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Old Dominion University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
In this thesis, mitigation of space debris is addressed by examining an approach for repair or de-orbit of a specific population of non-functional Low Earth Orbit (LEO) satellites. Basic orbital mechanics propagation of the orbits was used as the process for computing a solution to the time and intercept position for the targeted satellites. Optimal orbital maneuvers to reach the target satellites from a pre-established orbit were also considered. In this way minimum ΔV budget, rendezvous time and mass budgets were managed. The Clohessy-Wiltshire Equations and two-impulsive rendezvous maneuvers were used to determine the orbital path of a chase satellite between two position vectors, along with the time of flight. A monopropellant propulsion system was assumed in order to estimate propellant mass requirements. This methodology can be applied to a variety of satellite constellations, as implemented using MatLab and Analytical Graphics, Inc. STK software. Several cases were investigated in the study. Simulations showed that the methodology can provide guidance for the rendezvous process, facilitating a minimum ΔV budget and minimum rendezvous time.
Özet (Çeviri)
Günümüzde hızla çoğalan uzay çöplüğü, hâlihazırda Alçak Dünya Yörüngesi'nde (LEO) çalışır durumda bulunan uydu takım yıldızlarını ve yörüngeye yerleştirilmesi planlanan tüm insanlı ve insansız uzay programlarını tehdit eder bir durum almıştır. Bu çalışmada; Alçak Dünya Yörüngesi'nde bulunan çalışmaz durumda ki uyduların, çalışır hale getirilerek tekrar kazanılması ve/veya tamiri mümkün olmayan uyduların ise mevcut yörüngelerinin değiştirilmesi suretiyle tehdit unsuru oluşturan uzay çöplüğünü azaltma yöntemlerinin geliştirilmesi incelenmiştir. Servis uydusunun hedef uydular ile buluşma gerçekleştirmesi amaçlı zaman kestirmesi, basit yörünge denklemleri kullanılarak hesaplanmıştır. En uygun yörünge manevrasını sağlayabilmek maksadıyla, servis uydularının daha önceden hesaplanmış olan yörüngede bulunduğu öngörülmüştür. Bu sayede en az ΔV kullanma planı, buluşma zamanı ve servis uydusu azami taşıma kapasitesi belirlenmiştir. Clohessy-Wiltshire denklemleri ile çift itki kullanarak buluşma manevrası uygulama denklemleri servis uydusu ile hedef uydu arasındaki konum vektörü ve uçuş zamanı belirlenmiştir. Yakıt kapasitesi planını incelemek ve gerekliliklerini belirlemek maksatlı tek yakıtlı itki sistemleri de ayrıca incelenmiştir. MatLab ve STK simülasyon programları kullanılarak belirlenen metot, çeşitli uydu takım yıldızları için uygulanabilirliği bulunmaktadır. Çalışmada bir çok durum incelenmiş ve uygulanan metodun, yapılan simülasyonlar neticesinde en az zaman ve ΔV kullanımını öngörmüş olup, uydu buluşma işlemlerinde rehber niteliğindedir.