Retrograd intrarenal cerrahi geçiren hastalarda müzik dinlemenin temel yaşam bulguları,anksiyete,ağrı ve kullanılan analjezik miktarına etkisi
The effects of music listening on retrograde intrarenal surgery patients in terms of anxiety, pain and the amount of analys use
  1. Tez No: 633228
  2. Yazar: TELMAN GAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, retrograd intrarenal cerrahi geçiren hastalarda, müzik dinletmenin preoperatif ve postoperatif dönemde temel yaşam bulguları, anksiyete, ağrı ve kullanılan analjezik miktarı üzerine etkileri araştırıldı. Bu randomize kontrollü çalışmaya 14 Mayıs-31Aralık 2019 tarihleri arasında, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniği'nde RIRC yapılan toplam 58 hasta (35 erkek, 23 kadın; ort. yaş 47,38±15,88 yıl; dağılım 18-78 yıl) alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı: müzik grubunda 30 hasta (18 erkek, 12 kadın; ort. yaş 47,73±16,80 yıl; dağılım 18-78 yıl) ve kontrol grubunda 28 hasta (17 erkek, 11 kadın; ort. yaş 47,00±15,14; dağılım 18-78 yıl). Preoperatif ve postoperatif veriler“Hasta Tanıtım Formu”ve“Hasta İzlem Formları”ile toplanmıştır. Hastaların ağrı ve anksiyete düzeylerini değerlendirmek için sırasıyla Visual Analog Scala (VAS) ağrı ve VAS anksiyete kullanıldı. Hastaların iki farklı dönemde ölçülen anksiyete puanları incelendiğinde; kontrol grubundaki hastaların hem preoperatif dönem hem de postoperatif dönem anksiyete puanlarının daha yüksek, müzik ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (sırası ile; p=0,000, p=0,024). Postoperatif dönemde ağrı düzeyleri kontrol grubunda müzik grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,017). Çalışma sonuçlarımız, retrograd intrarenal cerrahi geçiren hastalarda, müzik dinletmenin preoperatif ve postoperatif dönemde temel yaşam bulguları, anksiyete, ağrı düzeylerini azalttığını göstermektedir. Bu nedenle, retrograd intrarenal cerrahi geçiren hastalarda müzik müdahelesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impacts of music listening in patients undergoing retrograd intrarenal surgery on basic vital signs, anxiety, pain and amount of analgesics used in the preoperatif and postoperatif period. The randomized controlled study included a total of 58 patients (35 male, 23 female; mean age 47,38±15,88 years; distribution 18-78 years), who had undergone RIRS in the Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital Urology Clinic between May 14th-December 31st, 2019. The patients were separated into two groups: 30 patients in the music group (18 male, 12 female; mean age 47,73±16,80 years; distribution 18-78 years) and 28 patients in the control group (17 male, 11 female; mean age 47,00±15,14 years; distribution 18-78 years). The preoperatif and postoperatif data were collected via the“Patient Introduction Form”and“Patient Follow-up Form”. The patients' pain and anxiety levels were evaluated using the Visual Analog Scale (VAS) pain and VAS anxiety, respectively. Examining the patients' anxiety scores in two different periods; the control group patients had higher anxiety scores in the preoperatif and postoperatif period and there was a statistically significant difference between the experimental and control group (p=0,000, p=0,024 respectively). Also, the control group had higher pain levels in the postoperatif period, compared to the experimental group (p=0,017). Our study results demonstrate that music listening in patients undergoing retrograd intrarenal surgery, reduces basic vital signs, anxiety and pain levels in the preoperatif and postoperatif period. Thus, we suggest that music intervention be used in patients undergoing retrograd intrarenal surgery.