Kronik miyeloid neoplazi hasta grubunda aspirin etkinliği ve direncinin belirlenmesi
Aspirin efficacy and resistance in patients with chronic myeloid neoplasms
  1. Tez No: 633227
  2. Yazar: ILGIN KOÇAK GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Kronik Miyeloproliferatif Neoplazi (KMPN) hasta grubunda, tromboz riskini azaltmak amacıyla verilen aspirin tedavisi altında bile trombotik komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu çalışmanın yapılmasının amacı, KMPN tanılı hastalarda kullanılan aspirinin etkinliğini ve artmış trombosit üretimi sebebiyle olduğu düşünülen aspirin direncini laboratuar yöntemlerle incelemek ve aspirin tedavisine rağmen gelişebilen trombozların sebebinin aydınlatılmasına katkı sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Kontrollü, prospektif, kesitsel bir araştırma olan bu çalışmada hasta ve kontrol grupları, 116 hasta ve 82 kontrol grubu arasından seçildi. Çalışmaya onam veren ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 27'si Esansiyel Trombositemi (ET) ve 11'i Polisitemia Vera (PV) olmak üzere, 100 mg/gün aspirin kullanan 38 kişi hasta grubu olarak; KMPN tanısı olmayan, 100 mg/gün aspirin kullanan 30 kişi kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma için bütün numuneler, hastaların günlük 100 mg aspirin ilaçlarını almadan hemen önce toplandı. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin immatür trombosit fraksiyonu (Immature Platelet Fraction: IPF), serum Tromboksan B2 (TXB2) ve idrar 11-dehidro TXB2 düzeyleri ölçüldü. Işık transmisyon agregometride (Light Transmission Aggregometry: LTA) Araşidonik Asit (AA) ve Adenozin Difosfat (ADP) ile agregasyon testleri çalışıldı. LTA-AA ile rezidü trombosit agregasyonu >%20 ve/veya LTA-ADP ile rezidü trombosit agregasyonu >%50 olan hastalar, aspirin dirençli olarak kabul edildi. BULGULAR: Olguların yaşları, cinsiyet dağılımları, vücut kitle indeksleri ve sigara kullanım oranları benzer olup hasta grubunun IPF mutlak değer ölçümleri, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,008). Hidroksiüre kullanım oranları arttıkça, IPF mutlak değerleri (p=0,001) ve MPV değerlerinin (p=0,018) azaldığı yönünde bir ilişki olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
ASPIRIN EFFICACY AND RESISTANCE IN PATIENTS WITH CHRONIC MYELOID NEOPLASMS OBJECTIVE: Patients with Chronic Myeloproliferative Neoplasms are in general susceptible to thrombosis. Thrombosis risk of these patients are higher than the healthy population even if these patients receive aspirin treatment to reduce the risk of thrombosis. These patients have increased thrombocyte production than the normal population. The purpose of this research is to study aspirin efficacy and aspirin resistance in chronic myeloproliferative neoplasm patients which have this increased thrombocyte production. We also aim to find out the reasons of thrombotic events in these patients that are receiving aspirin treatment. MATERIAL AND METHOD: This study is a controlled, prospective study. Initially the study had 198 patients in total, 116 of these patients were diagnosed with Chronic Myeloproliferative Neoplasm and 82 of them were receiving aspirin for other indications. Only 68 of these patients were fulfilling the required criteria to participate in this study so the initial number is lowered to 68. In the end, 38 of these people were patients with Chronic Myeloproliferative Neoplasms and received aspirin treatment during the study, 30 of these people didn't had Chronic Myeloproliferative Neoplasm but were receiving aspirin treatment for other indications. 27 of these Chronic Myeloproliferative Neoplasm patients were diagnosed with Essential Thrombocythemia, 11 of them were diagnosed with Polycythemia Vera. All of the 68 participants were receiving 100 mg aspirin every day. The samples were collected right before the patients took their daily dose of aspirin. The participants IPF, blood TXB2 and urine 11-dehydro TXB2 levels were tested. To analyze the aspirins effect on human body, we tested for blood TXB2 and urine 11-dehydro TXB2 levels. We also ran thrombocyte aggregation tests in LTA by using AA (Arachidonic Acid) and ADP (Adenosine diphosphate) as thrombocyte activators. Patients with residue thrombocyte aggregation more than 20% by LTA-AA and/or more than 50% with LTA-ADP were considered as aspirin resistant. RESULTS: The patients had similar distributions of age, gender and BMI (Body Mass Index). The ratio of smokers/non-smokers was also similar in both of the study groups. In the end, IPF values of patients that were diagnosed with Myeloproliferative Neoplasm (MPN) were higher when compared to our control group (p=0,008). We also found out that IPF values (p=0,001) and MPV values (p=0,018) decrease with the use of hydroxyurea.