Gebelikte sürdürülen sigara kullanımında mizaç ve karakter etkisinin TOPSIS yöntemiyle analizi
Analysis of temperature and character effects in continued smoking during pregnancy with TOPSIS method
- Tez No: 633231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ ZAİM GÖKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Psikiyatri, Bioengineering, Biotechnology, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Madde kullanımı sigara, alkol, uyuşturucular, uyuşturucu etkisi olan ağrı kesici ilaçlar ve diğer yasal olmayan yiyecek ve içeceklerinde dahil edildiği sağlığa zararlı ilaç ve yiyeceklerin bireyler tarafından tüketilmesi olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde yapılan çalışmalar hamile kadınların madde bağımlısı olma oranlarının arttığı ve bununda yeni doğanlara zarar verdiklerini göstermektedir.Ulusal ve uluslararası yapılan çalışmalarda hamilelikle sigara kullanımının yeni doğanlarda öncelikle madde bağımlılığı, zekâ geriliği, gelişim bozuklukları ve kronik hastalıklara sebebiyet verdiğini göstermektedir.Madde bağımlılığına giden yolda yatkınlık yaratıcı etkilerinden ötürü gebelerin ve sonrasında ebeveynlerin biyolojik ve mental açıdan sağlıklı çocuk sahibi olmaları için sigara kullanmamaları önem arz etmektedir. Bu çalışma yüksek lisans tez çalışması kapsamında sigara kullanan kadınlar arasında, bu konuda yapılan tüm farkındalık çalışmalarına ve hekim ikazlarına rağmen gebelik sürecinde sigara kullanmaya devam eden gebeler ve kullanmayı bırakan gebeler arasında kişilik ve karakterin etkisini TOPSİS analiziyle incelenmesi ve yorumlanmasını kapsamaktadır. Sonuçlar bireylerle ve hekimlerle yapılan birebir yarı yapılandırılmış görüşmelerle de desteklenmiştir. Çalışmanın amacı tüm farkındalığa rağmen gebelik sırasında sigara kullanımının psikolojik ve sosyolojik nedenlerinin matematiksel olarak analiz edilmesidir. Elde edilen sonuçlar gebelik döneminde sigara içen kadınların çocuklarında daha yüksek seviyede astım ve otizm rahatsızlıklarının olduğu belirlenmiştir. Ancak, genel olarak değerlendirildiğinde ise hamilelikte sigara kullanmanın çocuklardaki astım, otizm vb. gibi hastalıkların ortaya çıkmasında yeteri kadar etkisi olmadığı görülmüştür. Son olarak, TOPSIS sonuçları gebe grubundaki kadınların kendini yönetme, zarardan kaçınma ve yenilik arayışı alt boyutlar ve sigara kullanma arasında farklılık olmadığını, ancak ödül bağımlılığı ve kendini aşma değişkenlerinin sigara kullanımını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Substance abuse is defined as the consumption of harmful drugs and foods that are included in cigarettes, alcohol, drugs, pain medications, and other illegal foods and beverages. Studies conducted in our country showed that pregnant women have an increased rate of substance abuse and hurt newborns. In national and international studies, smoking during pregnancy have been shown to cause substance abuse, mental retardation, developmental disorders and chronic diseases in newborns.When all harmful consequences are evaluated, it is necessary for parents and especially pregnant women not to smoke to keep their children healthy regarding any types of drug addiction. This study investigated effects of the personality, character, and psychosomatic status among the mothers, who smoked while they were pregnant with their children, and that who quit smoking, despite all awareness studies and physician notices. The data analysis were conducted by one-to-one semi-structured interviews with individuals and physicians. TOPSIS analysis was conducted on the study data. Also, data were used to analyze the psychological and sociological causes of smoking during pregnancy, despite all awareness. The results obtained were determined that children of the women who smoked while pregnant showed greater levels of asthma as well as autism. However, when evaluated in general, smoking in pregnancy is related to asthma, autism, etc. in children. It was shown that there is not enough effect on emergence for such diseases. Finally, findings from TOPSIS analysis revealed that no difference existed among sub-dimensions such as seeking innovation, avoiding harm and self-management, and smoking for the pregnant group, but the reward dependence and self-transcendence variables affected smoking.