Ev ziyareti ile yürütülen gebe izlemlerinin perinatal sonuçlara etkisi
Effects of the pregnant follow-up conducted wi̇th home vi̇si̇ts on the peri̇natal outcomes
- Tez No: 715422
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Gebelikte bir program eşliğinde ev ziyareti, olası olumsuz doğum sonuçlarını önlemek için kapsamlı ve önemli bir stratejidir. Araştırmanın amacı, birinci basamakta yürütülen doğum öncesi bakımın ev ziyaretleri ile desteklenerek yürütülmesinin perinatal sonuçlara etkisini incelemektir. Temmuz 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında randomize kontrollü ön test son test kontrollü deneysel bir araştırma olarak yürütüldü. Kadıköy bölgesinde aile sağlığı merkezlerinde kayıtlı ilk trimesterda olan 32 gebe girişim, 32 gebe kontrol grubu olmak üzere toplam 64 gebe ile başlanıp 56 gebe ile araştırma tamamlandı. Gebelerin ilk izlemi aile sağlığı merkezinde yapıldı ve sonraki izlemler ev ziyareti izlem programına göre sürdürüldü. Araştırma verileri gebelerden Tanıtıcı Bilgi Formu, Perinatal Bilgi Formu, Doğum Sonu Görüşme Formu, Emzirme Öz Yeteriliği Ölçeği ve Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği ile toplandı. Araştırma; girişim grubundaki gebelerin ev ziyareti ile yürütülen gebe izlem programından tam bir memnuniyet duymasını ve kontrol grubuna göre nitelikli bir doğum öncesi bakım almasını sağladı. Ev ziyareti ile yürütülen gebe izlem programı ile girişim grubunun Perinatal Bilgi Formu puanları anlamlı olarak yükseldi. Girişim grubunda Perinatal Bilgi Formu puanı arttıkça gebelerin vajinal doğum planlama oranları anlamlı olarak arttı. Ancak girişim grubu ile kontrol grubu arasında vajinal doğum yapma oranları açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Ev ziyareti ile girişim grubundaki kadınların ilk emzirme ve sonraki emzirme süreleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yükseldi. Sonuç olarak ev ziyareti ile yürütülen gebe izlemleri, gebelerin perinatal döneme özgü bilgi durumlarının, vajinal doğum yapma isteklerinin, ilk emzirme ve sonraki emzirme sürelerinin artmasında etkili bir model olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Home visits with a program during pregnancy is a comprehensive and important strategy to prevent possible adverse birth outcomes. The aim of the study is to examine the effects of prenatal care in primary care, supported by home visits, on perinatal outcomes. Between July 2020 and January 2022, a randomized controlled pre-test post-test controlled experimental study was conducted. In the Kadıköy region, the study was started with a total of 64 pregnants, 32 of whom were in the first tremester registered in family health centers, and 32 of them were in the control group, and the research was completed with 56 pregnants. The first follow-up of the pregnants was done in the family health center and the following follow-ups were continued according to the home visit follow-up program. Research data were collected with the Introductory Information Form, Perinatal Information Form, Postpartum Interview Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale and Edinburg Postnatal Depression Scale of the pregnant women. Research; ensured that the pregnant women in the intervention group were fully satisfied with the pregnant follow-up program carried out with home visits and received a qualified prenatal care compared to the control group. Perinatal Information Form knowledge scores of the intervention group increased significantly with the pregnant follow-up program carried out with home visits. As the perinatal knowledge score increased in the intervention group, the rates of vaginal birth planning of pregnant women increased significantly. However, no significant difference was found between the intervention group and the control group for normal vaginal delivery rates. With the home visits, the first breastfeeding and subsequent breastfeeding times of the women in the intervention group increased significantly compared to the control group. As a result, it was determined that the follow-up of pregnant women with home visits was an effective model in increasing the knowledge status of pregnant women for the perinatal period, their desire to have a vaginal delivery, and the duration of first breastfeeding and subsequent breastfeeding.