Etlik piliç karma yemlerine emülsifiyer olarak lizolesitin ilavesinin besi performansı, bazı biyokimya parametreleri ve besin maddelerinin sindirilebilirliğine etkileri
The effects of lysolecithin supplementation as emulsifier to broiler diets on growth performance, serum biochemistry parameters and nutrient digestibility of broiler
  1. Tez No: 633303
  2. Yazar: KÜRŞAD KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; iki farklı yağ kaynağını içeren ve iki farklı enerji düzeyine sahip etlik piliç karma yemlerine lizolesitin ilavesinin besi performansı, serum biyokimya ve kesim parametreleri ile besin maddelerinin sindirilebilirliği üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Toplam 640 adet erkek etlik civciv, 4 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 20 adet etlik erkek civciv bulunacak şekilde 8 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme rasyonları; soya yağı veya hindi yağı içeren normal veya düşük (-100 Kkal/kg ME) enerjili rasyona lizolesitin ilavesiz veya ilaveli (1 kg/ton lizolesitin) olarak hazırlanan rasyonlardan oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; soya yağı içeren rasyon, hindi yağı içeren rasyona göre etlik piliçlerin besi sonu canlı ağırlığını ve 0-6 haftalık dönem itibariyle canlı ağırlık artışını ve yem tüketimini artırırken yemden yararlanma oranını da iyileştirmiştir. Normal enerjili rasyon, düşük enerjili rasyona kıyasla etlik piliçlerde besi sonu canlı ağırlığını ve 0-6 haftalık dönemde canlı ağırlık artışını artırırken yem tüketimini azaltmış ve yemden yararlanma oranını iyileştirmiştir. Rasyona lizolesitin ilavesi, lizolesitin ilave edilmemesine nazaran etlik piliçlerin besi sonu canlı ağırlığını ve tüm besi süresince canlı ağırlık artışını ve yem tüketimini artırırken yemden yararlanma oranını iyileştirmiştir. Soya yağı içeren rasyonla besleme, hindi yağı içeren rasyona nazaran abdominal yağın nispi ağırlığını azaltırken karaciğerin nispi ağırlığını artırmıştır. Normal enerjili rasyonla besleme düşük enerjili rasyonla beslemeye kıyasla etlik piliçlerde abdominal yağın ve karaciğerin nispi ağırlığını artırmıştır. Ayrıca rasyona lizolesitin ilavesi, lizolesitin ilave edilmemesine nazaran etlik piliçlerde abdominal yağın ve karaciğerin nispi ağırlığını azaltmıştır. Soya yağı içeren düşük enerjili rasyona lizolesitin ilavesi en yüksek serum HDL kolesterol düzeyine, hindi yağı içeren normal veya düşük enerjili rasyona lizolesitin ilavesi de en düşük serum HDL kolesterol düzeyine yol açmıştır. Soya yağı içeren rasyona lizolesitin ilavesi ham proteinin sindirilebilirliğini artırırken, hindi yağı içeren rasyonalizolesitin ilavesi ham proteinin sindirilebilirliğini azaltmıştır. Soya yağı içeren rasyona lizolesitin ilave edilip edilmemesi ham yağ sindirilebilirliğini etkilemezken, hindi yağı içeren rasyona lizolesitin ilavesi, lizolesitin ilave edilmemesine nazaran ham yağın sindirilebilirliğini artırmıştır. Sonuç olarak; soya yağı veya hindi yağı içeren normal veya düşük enerjili rasyonlara lizolesitin ilavesi etlik piliçlerde besi performansını, karkas randımanını ve pankreas hariç iç organların nispi ağırlığını etkilememiştir. Soya yağı veya hindi yağı içeren normal enerjili rasyonlara lizolesitin ilavesi en yüksek ölüm oranına yol açmıştır. Soya yağı içeren normal enerjili rasyona lizolesitin ilavesiyle etlik piliçlerde en yüksek serum HDL kolesterol düzeyi ile ham protein ve ham yağ sindirilebilirliği elde edilirken en düşük kuru madde sindirilebilirliği elde edilmiştir. Sonuç olarak; rasyonun yağ kaynağı, enerji düzeyi ve ilave edilen lizolesitin düzeyi ile bu muameleler arasındaki interaksiyonun etlik piliçlerde besi performansı, kesim parametreleri, serum biyokimya parametreleri ile besin maddesi sindirilebilirliklerine etkilerinin net olarak ortaya konması amacıyla ince bağırsak bölümlerinin histolojik parametrelerinin de incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted the effects of lysolecithin supplementation to diets that contain two different fat sources and have two different energy levels on growth performance, serum biochemistry and slauhtering parameters and nutrients' digestibilitity of broiler.A total of 640 day-old male broiler chicks were randomly assigned to 8 treatments with 4 replicates of 20 chicks each. The experimental diets compose of diets with (1 kg/ton) or without lysolecithin to normal or low (-100 Kcal/kg) energy diets containing soybean oil or turkey fat. According to the experimental results; the diet containig soybean oil increased final body weight (BW) and body weight gain (BWG) and feed intake (FI) during the period of 0-6 weeks and improved feed conversion ratio (FCR) of broilers compared to the diet containing turkey fat. Normal energy diet increased final BW and BWG, decreased FI and improved FCR of broilers compared with low energy diet. Dietary lysolecithin supplementation increased BW and BWG and FI throughout the experiement and improved FCR compared to diet without lysolecithin. Feeding diet containing soybean oil decreased the relative weight of abdominal fat and increased the relative weight of liver compared to those of diet containing turkey fat. Feeding the normal energy diet increased the relative weights of abdominal fat and liver of broilers compared to those of broilers fed the low energy diet. Furthermore, the lysolecithin supplementation significantly decreased the relative weights of abdominal fat and liver of broilers compared to diet without lysolecithin supplementation. The lysolecithin supplementation to the low energy diet containing soybean oil resulted in the highest serum HDL cholesterol level, while the lysoclecithin supplementation to the normal or low energy diets containing turkey fat also caused the lowest serum HDL cholesterol level. The lysolecithin supplementation the diet containing soybean oil increased the crude protein digestibility, while the lysolecithin supplementation to diet containing turkey fat decreased the crude protein digestibility. The diet containing soybean oil with or without lysolecithin supplementation did not affect the crude fat digestibility, while the lysolecithin supplementation to diet containig turkey fat significantly enhanced the crude fat digestibility compared to diet without lysolecithin supplementation. In conclusion; the lysolecithin supplementation to normal or low energy diets containing soybean oil or turkey fat did not significantly influence growth performance, carcass yield and the relative weights of visceral organs except the pancreas of broilers. The lysolecithin supplementation to the normal energy diet containing soybean oil or turkey fat resulted in the the highest mortality. The lysolecithin supplementation to the normal energy diet containing soybean oil caused the highest serum HDL cholesterol level and the digestibilities of crude protein and crude fat and the lowest dry matter digestibility in broilers.As a result; It is also recommended to examine the histological parameters of the small intestine sections in order to clearly demonstrate the effects of the diet's fat source, energy level and the level of lysolecithin added, and the effects of the interaction between these treatments on broiler chickens on growth performance, slaughtering parameters, serum biochemistry parameters and nutrient digestibility.