Generation of lacrimal gland from induced pluripotent stem cells
Uyarılmmış pluripotent kök hücreler kullanılarak lakrimal bezin geliştirilmesi
  1. Tez No: 633320
  2. Yazar: MELİS ASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Göz Hastalıkları, Bioengineering, Biotechnology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lakrimal bez, göz yüzeyini nemlendirip koruyan gözyaşını üretmekle sorumludur. Lakrimal bezin işlevselliğinin bozulmasından kaynaklanan kuru göz; rahatsızlık hissi, iltihap ve hatta görüş kaybına sebebiyet verebilir. Yaygın tedavi yöntemi yapay gözyaşı kullanımıdır. Fakat yapay gözyaşları gerçek gözyaşının biyolojik olarak aktif bileşiklerini içermez ve şifa sağlamaz. İnsan uyarılmış pluripotent kök hücreleri üç germ tabakasına farklılaşma potansiyeline sahiptir ve in vitro 3 boyutlu fonksiyonel lakrimal bez geliştirilmesi için kullanılabilir. Gelişim sürecince, perioküler mezenkim ve konjonktiva epiteli arasındaki etkileşim lakrimal bez oluşumunu sağlar. Bu çalışmanın amacı insan uyarılmış pluripotent kök hücrelerini lakrimal bez dokusuna farklılaştırılmasıdır. Çalışmanın hipotezi, insan uyarılmış pluripotent kök hücrelerinin fonksiyonel lakrimal beze farklılaşabileceği ve bu yapı tarafından üretilen gözyaşı proteinlerinin yapay gözyaşı yerine kuru göz hastalığında bir alternatif olabileceğidir. Bu amaçla farklı yaklaşımlar araştırılmıştır. Farklılaşma süreçleri, hücre tiplerine özgü belirteçlerin RNA ve protein düzeyinde ifadeleri ile gözlemlenmiştir. Sonuçlar, çok zonlu oküler hücrelerin uzun süreli kültürünün 3 boyutlu fonksiyonel lakrimal bez yapılarına kendiliğinden farklılaştığını göstermiştir. Bildiğimiz kadarıyla, bu, insan uyarılmış pluripotent kök hücrelerinden türetilmiş dokuya özgü hem epitel hem de mezenkimal hücreleri içeren bildirilen ilk fonksiyonel lakrimal bez yapısıdır.
Özet (Çeviri)
Lacrimal gland secretes tear fluid, which moistens and protects the eye surface. Lacrimal gland deficiency related dry eye disease causes discomfort and can lead to inflammation, infection and even vision loss. The common treatment method is artificial tears however they do not contain the biologically active components of real tear and do not offer a cure. Human induced pluripotent stem cells harbor the potential to differentiate into all three germ layers and thus can be employed to construct a 3-dimensional functional lacrimal gland tissue in vitro. During development, interaction between periocular mesenchyme and conjunctival epithelium gives rise to the lacrimal gland. The aim of this thesis is to differentiate human induced pluripotent stem cells into lacrimal gland tissue. We hypothesize that human induced pluripotent stem cells can give rise to functional lacrimal gland and the tear proteins secreted from this construct can offer an alternative for artificial tears used in dry eye disease. For this purpose, different approaches have been investigated. The differentiation processes were monitored with cell marker expression in the RNA and protein level. Results demonstrate that extended culture of multi zonal ocular cells spontaneously formed 3-dimensional functional lacrimal gland mimicries. To our knowledge, this is the first functional lacrimal gland construct reported containing both tissue specific epithelial and mesenchymal cells derived from human induced pluripotent stem cells.