Etçi sığır ırklarında kalpastatin (Cast) genindeki polimorfizmlerin yeni nesil dizi analizi ile belirlenmesi
Determination of polymorphisms in the calpastatin (Cast) gene in beef cattle by next generation sequencing technology
- Tez No: 633321
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Gıda Mühendisliği, Genetics, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmada, Türkiye'de kesimi yaygın olan etçi sığır özellikleriyle Brangus ve Simmental ırklarına ait et örneklerinde, çok sayıda gen ya da gen bölgesini ve büyük DNA dizilerini aynı anda tarayabilen Yeni Nesil Dizileme (NGS) teknolojisi kullanılarak kalpastatin (CAST) geninin tüm gen dizi analiz yapılmıştır. Ayrıca, CAST genine ait belirlenen polimorfizmlerin duyusal özellikler (sertlik, sululuk, lezzet yoğunluğu) ve enstrümental sertlik arasındaki ilişki düzeyi değerlendirilmiştir.Çalışılan 52'şer Brangus ve Simmental ırkından toplam 104 hayvanda 13 varyasyon saptanmıştır. Bu 13 varyasyondan 5'i sadece Brangus'ta, 3'ü sadece Simmental'de, diğer 5 tanesi her iki ırkta da bulunmuştur. Sadece 2 Brangus'ta bulunan EKZON 8c.439C>G/p.L147LV ve 14 Simmental'de saptanan INTRON 18c.1335+6G>A önceden rapor edilmemiş olduğundan bu iki varyasyonun olası yeni varyantlar olarak literatüre kazandırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the current study, whole gene sequence analysis of the CAST gene for the samples of Brangus and Simmental beef cattle breeds that are widely slaughtered in Turkey, was carried out by using NGS (Next Generation Sequencing) technology which is capable of scanning multiple genes or regions and large DNA sequences simultaneously. In addition, the relationships between the polymorphisms detected in the CAST gene, and sensory characteristics (tenderness, juiciness, and flavor intensity) and instrumental hardness were evaluated. Thirteen variations were detected in a total of 104 animals, 52 from Brangus and 52 from Simmental cattle breeds. Among these 13 variations, 5 were found only in Brangus cattle breed, 3 only in the Simmental cattle breed while 5 of them were detected in both breeds. The variations, EXON 8c.439C>G/p.L147LV found in 2 Brangus cattle and INTRON18c.1335+6G>A in 14 Simmental cattle were not previously reported. Therefore, they could be brought to the literature as newly identified variants.