Özelleştirme ve örgüt iklimi (çimento fabrikalarında bir uygulama)
Privatization and organizational climate (a case study in the cement factories)
  1. Tez No: 63336
  2. Yazar: FATİH KARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖZELLEŞTİRME VE ÖRGÜT İKLİMİ (ÇİMENTO FABRİKALARINDA BİR UYGULAMA) fatih KARCIO?LU Danışman : Doç. Dr. Nurullah GENÇ 1997, Sayfa: 237 Jüri : Doç. Dr. Nurullah GENÇ I Bu çalışmanın amacı, özelleştirmenin örgüt iklimine etkisini incelemek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, özelleştirme konusu genel olarak ele alınmıştır. Özelleştirmenin tanımı, felsefesi, amaçlan, yararlan ve sakıncaları, sorunları, yöntemleri, çeşitli ülkelerdeki ve Türkiye'deki uygulama ve sonuçlarına değinilmiştir. îkinci bölümde, örgüt iklimi teorik olarak incelenmiştir, tik önce, örgüt ikliminin tanımı, boyudan, tipleri ve bu konuda yurt içinde ve yurt dışında yapılan ilgili araştırmalar ele alınmıştır. Daha sonra, örgüt ikliminin örgütsel davranış ve örgüt geliştirme açısından önemine değinilerek, örgüt iklimi ve örgüt kültürü arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, uygulamanın yapıldığı kamu (Ergani-Kurtalan) ve özel (Mardin- Urfa) çimento fabrikalarında yönetici ve işgörenlerin kendi örgütlerindeki iklimi nasıl algıladıkları incelenmiştir. Bunun için mülakat, gözlem ve anket çalışmasıyla elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, her işletmenin kendine özgü bir iklimi olduğu, kamu ve özel işletmelerin örgüt iklimi tipleri açısından büyük farklılıklar gösterdikleri ve özelleştirmenin örgüt Mimini genel olarak olumlu yönde etkilediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS PRIVATIZATION AND ORGANIZATIONAL CLIMATE (A CASE STUDY IN THE CEMENT FACTORIES) Fatih KARCIOGLU Supervisor : Associate ProfJDr. Nurullah GENÇ 1997, Sayfa: 237 Jury : Associate Prof.Dr. Nurullah GENÇ I The aim of this study is to examine the effect of privatization on organizational climate, and to make an applied research in this direction. Our study consists of three chapters. In the first chapter, privatization has been generally mentioned. The definition, philosophy, aims, benefits and costs, problems, and methods of privatization, and its applications and results in various countries and in Turkey have been referred. In the second chapter, organizational climate has been theoretically studied. First, the definition, dimensions, profiles of organizational climate, and the studies done on this subject at home and abroad have been mentioned. Second, the importance of organizational climate with respect to organizational behavior and organizational development has been referred, and the relationship between organizational climate and organizational culture has been established. In the 3rd chapter, how the managers and the employees in the cement factories, both public (Ergani-Kurtalan) and private (Mardin-Urfa), where the practices were realized, perceive the climate of their organizations has been studied. For this purpose, the data obtained by interviews, observations and survey studies have been evaluated and the hypothesis have been tested. It has been established as a result of this study that each enterprise has a special climate of its own, that there are significant differences between the public and the private enterprises with respect to organizational climate profilies and that privatization usually affects the organizational climate affirmatively.