Yönetişim kavramı ekseninde örgütsel süreçlerin değerlendirilmesi Erdemir T.A.Ş. özelleştirme örneği
Evaluation of impacts of privization on the process of management of the organizations by the view of governance (Erdemir T.A.Ş.)
  1. Tez No: 249120
  2. Yazar: ÖZGE UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Globalleşmenin getirisi olarak gerek neo liberal politikaların yaygınlaşması, gerekse bu politikaların örgütlerin yönetsel süreçlerine ve ekonomi politiklerine yansıması sonucu bir takım değişmeler kaçınılmaz olmuştur. Bu değişmeler de örgütlerin yapısıyla beraber örgütün çalışanlarını ve dış çevresini de etkilemiştir.Bu değişimler ekseninde kamu kurumlarının verimsizleşmesi ve kaynaklarını doğru kullanamaması temelinde özelleştirme politikaları beraberinde klasik yönetim anlayışını da zedelemiştir. Özelleştirme olgusu, örgütlerin üzerinde baskılar yaratarak, örgütlerin değişme kayıtsız kalamamalarını sağlamıştır. Bu noktada devreye giren yönetişim ve iyi yönetişim yaklaşımı örgütlere belli ilkelerle farklı bir yönetim anlayışı sunmuştur. Yönetişim anlayışının temel argümanı yönetsel alanda çalışan- yönetim arasındaki hiyerarşinin esnekleştirilerek `birlikte yönetme ideali'nin yasama geçirilmesidir. Bu anlamda yönetimin klasik yönetim anlayışında göz ardı ettiği, çalışanın yönetim sürecine dâhil olması, yönetimde açıklık, hesap verebilirlik, doğruluk, eşitlik, sorumluluk ve tam katılım ilkeleriyle yakından ilişkili görülmektedir.Yönetişim anlayışı, özellikle özelleştirme politikaları sonucunda örgütlerin iç ve dış yapılanmalarında belli süreçler üzerinde işlemesi zorunlu bir sürece dönüşmüştür. Çalışanların moral ve motivasyonlarından, verimli çalışmaları ve iş doyumundan, örgütün kültürüne, değerlerine uzanan aynı zamanda bu içsel süreçlerin dışarıya yansımasında önem arz eden örgüt imajını, kimliği, itibarı ve sosyal sorumluluk anlayışını da içinde barındıran bir paradigma olarak karşımıza çıkmıştır.Özelleştirilen örgütler başta olmak üzere bu süreçlere kayıtsız kalan örgüt yönetimi, çalışanlarının ve örgütün yapısının değişimlere karşı hazırlıklı olmasını sağlamalıdır. Farklı yapılanmayla ve yönetsel süreçlerle karşı karşıya kalan örgüt ve çalışanlar değişimler karşısında iyi yönetişimin en önemli unsurlarından biri olan bilgilendirme ve açıklık ilkeleri doğrultusunda yönetim sürecine dâhil edilmelidir. Dolayısıyla özelleştirmenin örgütler üzerindeki etkilerinin yönetişim anlayışı bağlamında okunması gerekliliği günümüz rekabet ortamında zorunlu hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The creation of globalization produce whether widely known neo liberal politics or the process of the organizational management, also economi politics changed according to the reflection of these politics. The changes of oraganizational structure also bring the evolution on the employers and outputs of the organization.With these changes the inefficient activities at the public management and disusage of the sources bruise the calassical management mentality. Applications of privization creates pressure on the organizations and makes organizations to be indifferent. At this point, governancec and good governance included in the process and offer a nem management mentality with its own principles. The base arguement of governance creating more flexible hiyerarcy to implement an ideal ?controbution of all to management?.Governance mentality, especially as a result of privatization politics, turned into a compulsory process in organizations? internal and external structuring in certain processes.It appears as a paradigm that contains workers? morals and motivation, effective work, work satisfaction, culture and worths of the organism, at the same time it contains the organizations? image identity, esteem and social reponsibility which is important in reflecting these inner processes.First of all the organizations which are privatized and the administration of the organization which is oblivious to this process, must prepare them to this change. The organization and the workers who are face to face to different structuring must be embodied to the administration process and administrative processes in the direction of giving information and openness. Consequently the necessity of reading the effects of privatization in this study of governance understanding, becomes necessary in today?s competition ambient.