Sanatsal dokumalarda geleneksel dokuma tekniklerinin kullanımı
Using traditional weaving techniques in artistic textiles
  1. Tez No: 274495
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY KORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dokumacılık serüveni; insanlık tarihine paralel olarak sürekli bir gelişim göstermiştir. Bu gelişmeler farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda, farklı hammadde, teknik ve kalitelerde olmak üzere sanatsal açıdan özgün dokuma anlayışları göstermektedir.Göçebe kültürlerdeki çadırlar, halılar, kilimler ve yerleşik kültürde şato ve kiliseleri süsleyen duvar halıları önemli merkezlerde özgün örneklerle mükemmelliğe ulaşmış, dekoratif sanatlar arasında önemli yere gelmiştir.Binlerce yıldır Anadolu dokuma ürünlerinde görülen soyutlamanın, ancak 20.yy Avrupa'sında tuvale yansıyabildiği, iki boyutlu yüzeylerin yanında nesnenin de malzeme olarak tuvalde yeni arayışlara dönüştüğü görülmüştür.Art and Crafts akımı ve sonrasında Bauhaus ile sanat-zanaat ayrımına son verilmiştir. Bauhaus'un kapatılmasıyla Amerika'ya ve Avrupa'nın diğer ülkelerine yerleşen sanatçılar okulun ideallerinin yayılmasında, sanatsal dokumaların oluşmasında, Bauhaus'un renk, materyal ve doku üzerindeki deneysel tavrıyla etkili olmuşlardır.Çağımızda Sanat yapıtı resim ve heykel yanında, kolaj, asamblaj, hepining, enstalasyon olarak adlandırılırken; sanatçı tavır koyan, düşünen, araştırıcı bir kişi olmaktadır. Tekstil, heykel, resim, grafik gibi özellikler günümüz çağdaş sanat yapıtlarında aynı anda bulunabilmektedir.Tekstil malzemeleri, yapay ya da doğal sonsuz biçim verme özelliği ve sanatçıların çalışmalarıyla çağdaş sanat içindeki yerini bulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Sanatsal Dokuma, Geleneksel Dokuma Teknikleri, Çağdaş Dokuma Sanatı.
Özet (Çeviri)
Adventure of weaving has continually been improving as parallel to mankinds history. These advances have evolved at different geographies at different times. Again these improvements have shown that various raw materials, methods and qualities have been used to create authentic artistic aspect weaving.Cultures of nomadic tents, carpets, rugs and tapestries adorning the churches and castles built-in culture of excellence centers reached original examples, has an important place among the decorative arts.The abstraction in Anatolian weaving products for thousands of years, but could be reflected to canvas on the 20th-century Europe as the material of object on the canvas with together two-dimensional surfaces were transformed into new searches.Arts and Crafts movement and after by Bauhaus they gave an end to separation between art-craft. With the closure of Bauhaus, artists who resided especially in America and other countries in Europe helped a lot to spread ideas and principals of school, formation of artistic weaving.In our century, artwork alongside as painting and sculptural, called collage, assemblage, happening and installation, the artists became a person who strikes an attitude, deliberative and searching. Textiles, sculpture, painting, graphic features, such as today?s contemporary art works can be found at the same time.The textile materials took place in the modern art together with the works of all artists and its feature that giving endless shape artificial or natural easily.KEY WORDS: Artistic weaving, Traditional weaving techniques, Contemporary textile art.