Fethiye Körfezi ve Belceğiz Körfezi kıyılarının jeomorfolojisi
- Tez No: 63343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Fethiye Körfezi ve Belceğiz Körfezi Kıyılarının Jeomorfolojisi Çiğdem SÖ?ÜT KOYUNCU Danışman: Yrd Doç. Dr. Mustafa GİRGİN 1997 ; Sayfa: 105 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN Araştırma sahası Anadolu'nun güneybatısında, Muğla ilinin Akdeniz bölgesi sınırlan içindedir. Batıda Kapıdağ yarımadasının güneyindeki Kurtoğlu burnundan başlayarak doğuda Belceğiz körfezi güneyindeki Aydoğdu burnuna kadar, adaların çevresiyle yaklaşık 140 - 160 km'lik bir kıyıyı kapsar. Kıyı bölgesini oluşturan alanın gerisindeki dağlık kütlelerin yapısını genelde Kretase yaşlı masif kalkerler oluşturur. Bunlar dışında kıyıda en genç oluşuklardan olan Pleistosen yaşlı denizel depolarla, Holosen akarsu ve kıyı dolguları mevcuttur. Sahada başlıca morfolojik birimleri; vadi tabanları, taraçalar, kıyı ovalan (deltalar), plajlar, falezler gibi kıyı aşınım ve birikim şekilleri ile tepelik alanlar oluşturur. Yıllık sıcaklık ortalaması 18.8°C ve yıllık yağış ortalaması 993 mm. olan yörede, tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Kıyı bölgesindeki akarsular birbirine yakın ve paralel bir şekilde sahanın sulannı drene ederler. Ovalar, vadiler ve küçük düzlükler genellikle alüviyal topraklar sınıfından olup, diğer yerlerde kumlu-killi topraklar bulunur. Orman bölgelerinde topraklar humus bakımından zengindir. İç kesimlere doğru ise kireç oranı yüksek olduğu halde orman köyleri dışında kalan yerlerde organik madde miktan düşüktür. Kıyıdan itibaren 600 metreye kadar maki topluluklan, daha yükseklerde ise konifer ormanlar yer almaktadır. Bu çalışmada, Fethiye ile Belceğiz körfezi kıyılannın morfolojik özellikleri ele alınmıştır. Aynca, kıyı kullanımı ve kıyıya ilişkin planlamalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS Fethiye and Belceğiz Golf Coast's Jeomorphologi Çiğdem SÖ?ÜT KOYUNCU Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN 1997; Page: 105 Jury: Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN Investigation area is the south-west of Anatolia and it takes place in the Mediterranean Region. In the west, from Kurtoğlu Burnu which in south of Kapıdağ Yarımadası, in the east, to Aydoğdu Burnu which is in south of Belceğiz Golf. It has 90-1000 miles coast. (140-160 km.) The mountainous regions's structure which is behind of coast, is consist of old calcareous structure. Except these, there are Pleistones and Holosen structure. In this area the main morphologic structure are consist of valley beds, terraces, deltas, beaches, falez and hills. There is typical Mediterranean, the yearly average temperature 18.8 °C and the yearly average fall is 993 mm. The rivers of coast region are near to each other and it discharge the water of field as parallel flow. Generally, the plains, valley and small plains are in alluvioned ground class. In forest region the earth has rich humus ratio, but in region the lime ratio is high. The organic material ratio is low except forest villages. There are maquis from to 600 m. height there is conifer forest in higher mountains. Fethiye and Belceğiz Golf coast's properties, coast utilisation and coast planning and to help to solve environment problems was aimed by this researching.