Risk sermayesinin Türkiye'de ve Afyon'da uygulanabilirliği
Venture capital application in Turkey and Afyon
  1. Tez No: 122140
  2. Yazar: N. SERAP YOLAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada risk sermayesi finansman yöntemi ve bu yöntemin Türkiye'de ve Afyon ilinde uygulanabilirliği incelenmiştir, öncelikle risk sermayesinin tanımlarına, özeliklerine taraflarına, risk sermayesinin tarihsel gelişimine değinilerek risk sermayesi finansman yönteminin finansman aşamaları açıklanmıştır. Türkiye'deki ilk risk sermayesi yatırım ortaklığı olan Vakıf Risk A.Ş. ile görüşme yapılmış ve Türkiye'de uygulanabilirliği ortaya konmuştur. Yöntemin Afyon ilinde uygulanabilirliğinin ortaya konması için Afyon ili genelindeki sektörlerden işletmelerle görüşmeler yapılmıştır. Risk sermayesinin ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanını sağlamak için yaygın olarak kullanılamayacağı dolayısıyla da Afyon ilindeki işletmeler için risk sermayesi finansman yönteminin yaygınca kullanılamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This stady aims at exploring the nature and applicability of venture capital as a financing method turkey and Afyon. In the study, firstly historical dewoiopment and the application stages of venture capital are analyzed. Regarding the application of venture capital in Turkey, the vice-president of Vakıf Risk, the first venture capital in Turkey, was interviewed. Then, the high ranking representatives of four leading companies were also intervied to explore the applicability of venture capital in Turkey.The interview results indicate that venture capital is one of the finance method for the projects of innovation. As the small and medium sizedcompanies mostly do not get involved in the projects of innovation, venture capital does not seem to be a coomon financing thecnique for the majority of the companies in Turkey.