Nearly 𝛼−kosimplektik manifoldlar
Nearly 𝛼−cosymplectic manifolds
  1. Tez No: 633459
  2. Yazar: DİLEK DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, (2𝑛+1)−boyutlu Riemann manifoldların bir sınıfı olan nearly 𝛼−kosimplektik manifoldları tanıtmak ve sağladığı temel eğrilik özelliklerini incelemektir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde genel bir literatür bilgisi verilerek değme manifoldlarının yapısı ve temel özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde kuramsal temeller olarak, tez çalışması boyunca kullandığımız ana kavramlar, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Bu kısımda, Riemann manifoldlar üzerine temel kavramlar, hemen hemen değme manifoldlar, eğrilik ve burulma tensörleri gibi yapı taşları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, nearly 𝛼−kosimplektik manifoldları tanımlamamızda kaynak olan nearly Kenmotsu manifold yapısı ile birlikte bazı eğrilik özellikleri vurgulanmıştır. Dördüncü bölüm çalışmanın bulgular kısmını oluşturmakta olup, bu bölümde nearly 𝛼−kosimplektik manifoldların tanımı verilerek sağladığı temel eğrilik özellikleri ve bu eğrilik özellikler ile ilgili bağıntılar yer almaktadır. Bu bölüm orijinal sonuç ve teoremler içermektedir. Son bölüm olan beşinci bölüm sonuç ve önerilere ayrılarak, bu çalışma ile literatüre ilk kez kazandırılan konunun önemi vurgulanmış, ileride bu konuda çalışma yapmak isteyenlere ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this dissertation is to introduce nearly 𝛼−cosimplectic manifolds, a class of (2𝑛 + 1) −dimensional Riemannian manifolds and to examine the basic curvature properties it provides. This thesis be formed of five chapters. In the first chapter, literature information is given and the structure and basic properties of the contact manifolds are specified. In the second chapter, the basic concepts, definitions and theoretical foundations we use throughout the thesis are given. Also in this chapter, the main concepts of Riemannian manifolds, almost contact manifolds, some curvatures and torsion tensors are introduced. In the third chapter, some of the curvature properties of the nearly Kenmotsu manifold is highlighted to describe the nearly 𝛼−cosimplectic manifold. The fourth chapter constitutes the findings part of the study, which contains the basic curvature properties and the relations related to these curvature properties by providing the definition of nearly 𝛼−cosimplectic manifolds. This section is significant in that it contains original results and theorems. The last chapter, in this fifth section, is devoted to conclusions and suggestions so this study emphasized the importance of the subject gained in the literature for the first time also shed light on those who want to work in the future.