Kişisel ve örgütsel verimlilik açısından bilgi sistemleri
Information systems from the point of personel and organisational productivity
- Tez No: 63347
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KİŞİSEL VE ÖRGÜTSEL VERİMLİLİK AÇISINDAN BİLGİ SİSTEMLERİ Kasım Murat KARAKAYA Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1997-SAYFA :133 Jüri Sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan“ verimlilik ”kavramı günümüzün Bilgi toplumunda da önemini artırarak sürdürmektedir. Kişiler ve örgütler verimliliklerini artırarak daha müreffeh olmak için çaba göstermektedirler. Yöneticiler kendilerine emanet edilen kaynakları belirlenen örgüt amaçları doğrultusunda kullanırken kişisel olarak verimlili olmak zorunda kalmalarının yanısıra, bundan daha fazlası örgüttün tümünde de verimliliği sağlamak ve geliştirmek durumundadırlar. Bilgi toplumuna geçişte en belirgin araç olan bilgisayarlar, günümüzün en önemli güç kaynaklarından biri olan Bilgi'ye ulaşmaya, işlemeye ve kullanmaya imkân sağlamaktadırlar. Gerekli olan Bilginin doğru, çabuk toplanması, etkin bir şekilde yorumlanması ve vakit geçirmeden kullanılması gerekmektedir. Yöneticiler ve örgütler başarılı olmak ve varlıklarını sürdürebilmek için kuracakları Bilgi Sistemleri ile bu gerekleri yerine getirebileceklerdir.II Çalışmamızın amacı ; Bilgi Sistemlerinin, kişisel ve örgütsel verimliliği artırmadaki etkisinin tespitidir. Araştırmanın sonuçları üç ana bölümde toplanmıştır. Birinci bölümde, Verimlilik, Bilgi ve Bilgi Sistemleri temel kavramları yönetim, yönetici ve örgüt açısından incelenmiştir. İkinci bölümde Bilgi Sistemlerinin yönetim fonksiyonlarını yerine getirmekte nasıl kullanıldığı ve kullanılması gerektiği irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise kişisel ve örgütsel verimlilikle Bilgi Sistemleri arasındaki ilişki şimdiye kadar yapılmış olan araştırma sonuçlan da göz önüne alınarak tartışılmıştır. Sonuç kısmında Bilgi Sistemlerinin de diğer kaynaklar gibi yönetilmeye muhtaç oldukları ve ancak iyi yönetildikleri zaman verimliliğin artmasına katkıda bulunabileceği, aksi takdirde atıl kalacakları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MASTER THESIS INFORMATION SYSTEMS FROM THE POINT OF PERSONAL AND ORGANIZATIONAL PRODUCTIVITY Kasım Murat KARAKAYA Supervisor : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1997-PAGE :133 Jury The“ productivity ”concept emerging with the Industrial Revolution has an increasing importance in today's Information Society. People and organisations strive to be more welfare by increasing the productivity. While using the given resources in the direction of the organisational goals, the managers should not only be personally productive, but also they should provide and develop the productivity through the organisation. The computers, the most distinguished tools to proceeding Information Society, provide to access, process and use the information which is one of the most important today's power recourse. It is essential to obtain the required information immediately and accurately, process effectively and utilize on time. To be successful and stand alive the managers and organisations can achieve these requirements by constructing Information Systems.IV The goal of this study is to determine the effect of Information Systems over augmentation of personal and organisational productivity. The results of the study is assembled in three main parts. In the first section, the concepts of“ Productivity ”,“ Information ”and“ Information Systems ”are examined in the view of management, manager and organisation. In the second section, how Information Systems are used and should be used to accomplish management functions is inspected. In the third and the last section, the relation between personal and organisational productivity and Information Systems is investigated in the light of previous studies' results. In the end, it is understood that as the other recourse, the Information Systems are needed to be managed and it is also concluded that only well managed, they can support to increase the productivity, otherwise they can stay useless.