Representations of reproductive technologies in Marge Piercy's Woman on the Edge of Time and Fay Weldon's The Cloning of Joanna May
Marge Piercy'nin Zamanın Kıyısındaki Kadın ve Fay Weldon'ın Joanna May'i Klonlamak romanlarında üreme teknolojileri temsilleri
- Tez No: 633470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN ATAYURT FENGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, Marge Piercy'nin Zamanın Kıyısındaki Kadın (1976) ve Fay Weldon'ın Joanna May'i Klonlamak (1989) eserlerinde distopik ve ütopik bağlamlarda temsil edilen üreme teknolojilerinin; annelik, kadının kendi vücudu üzerinde tehdit edilen otonomisi, kişisel bütünlüğü, kadın vücudunun metalaştırılması ve alternatif hısımlık kurma yöntemleri üzerinden incelenen sosyo-kültürel sonuçlarının edebi irdelemelerinin kapsamlı bir analizinin sunulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Üreme teknolojilerini sırasıyla kadın vücudunu kontrol etmek amacıyla kullanan ataerkil sistemin araçları olarak gören ekofeminist yaklaşım ve bu teknolojilerin, kadının sosyal ve ekonomik alanda özgürleştirme potansiyeline sahip araçlar olduğunu öne süren xenofeminist eleştirel yaklaşımlarının ortaya koyduğu görüşlerden yararlanılmıştır. Tezin birinci bölümü, kadın, annelik ve üreme arasındaki ilişkinin gelişiminin tarihsel sürecini açıklayarak tezin kuramsal çerçevesini ortaya koymaktadır. Tezin ikinci bölümü, Zamanın Kıyısındaki Kadın romanında üreme teknolojilerinin üç farklı zaman çizgisinde var olan farklı sosyo-politik düzenlerde mevcut hem baskıcı hem de özgürleştirici amaçlara yönelik kullanımlarının temsillerini karşılaştırarak kapsamlı bir analizini sunar.Bu şekilde, Piercy kadın ve teknoloji arasındaki ilişkinin, bu teknolojilerin icat edildiği toplumun sosyal ve politik değerleri ve ideolojileri tarafından şekillendiğini ortaya koyar. Tezin üçüncü bölümünde, Joanna May'i Klonlamak adlı romanda çıkarcı iş ve bilim adamları tarafından kadın vücudu üzerinde, insan klonlama teknolojisinin habersiz ve rızasız bir şekilde uygulanarak teknobilimsel manipülasyona maruz bırakılmasının doğurduğu sonuçları irdelenmektedir. Weldon, üreme teknolojilerinin potansiyel yıkıcı etkilerini feminist bir hamleyle tersine çevirir ve ana karakterini, kadın dayanışmasından yararlanarak bireysel kimliğini yeniden yaratması için güçlendirir. Bu çalışmada, kadının bedensel deneyimi üzerinden eserlerde temsil edilen üreme teknolojilerinin çetrefilli sonuçlarının tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an extensive analysis of socio-cultural implications of reproductive technologies (RTs) examined through the concepts of motherhood, women's threatened agency over their biological processes, women's individual integrity, objectification of the reproductive body, alternative modes of kinship-making as represented in Marge Piercy's Woman on the Edge of Time (1976) and Fay Weldon's The Cloning of Joanna May (1989). It draws insights from ecofeminist and xenofeminist approaches that respectively view RTs as inherently detrimental to women due to their potential for serving as the instruments of male desire to monitor and control the female body and as tools that potentially offer socio-economic liberation for women. The first chapter provides a historical account of the relationship between woman, reproduction and motherhood. The second chapter engages with both potentially oppressive and emancipatory applications of RTs through the juxtaposition of the socio-political matrix in three different timelines of Woman on the Edge of Time. In this way, Piercy demonstrates how the relationship between women and technology is shaped by the ideologies inscribed into these technologies by the socio-political conditions into which they were developed. Chapter three explores the techno-scientific manipulation of the female body through uninformed, nonconsensual application of the RTs by self-serving businessmen and scientists in The Cloning of Joanna May. Weldon subverts the potential abuse of RTs with a feminist spin to empower her protagonist into re-creating her identity through female solidarity. This study aims to elucidate the intricacies of RTs through women's embodied experience presented in the novels.