Türkiye'de kentsel yoksullukla mücadelede yerel yönetimler: Ankara örneği
Local authorities in combating urban poverty in Turkey: Ankara example
  1. Tez No: 633477
  2. Yazar: YETER YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yoksullukla mücadele etme ve mevcut olan yoksullukları en aza indirebilme görevi merkezi yönetimlerin olduğu kadar, yerel yönetimlerin de sorumluluklarını içermektedir. Yerel halka konum itibariyle de yakınlıklarından dolayı, yerel yönetimler, merkezi yönetimlere göre çok daha kısa sürelerde yoksullukla mücadele sorumluluklarını yerine getirebilmektedir. Bu çalışmada, yoksulluk ve yoksulluk nedenleri üzerinde durulmuş, yoksullukla mücadele konusunda yerel yönetimlerin rol ve sorumlulukları ele alınarak Ankara örneği üzerinden yerel yönetimlerin yoksullukla mücadele kapsamında yürüttükleri çalışma faaliyetleri ve yoksulluğun önüne geçebilme çalışmaları incelenmiştir. Bu bağlamda, yoksullukla mücadelede yerel yönetimlerin çalışmaları referans tutularak, yoksullukla mücadele konusunda tüm yerel yönetimlere, yeni çalışmalar için öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The task of fighting poverty and minimizing existing poverty includes the responsibilities of local governments as well as central governments. Due to their proximity to the local people, local governments can fulfill their responsibilities to fight poverty in much shorter periods than central governments. In this study, poverty and the causes of poverty are emphasized, the roles and responsibilities of local governments in the fight against poverty are analyzed, and the work activities carried out by local governments within the scope of combating poverty and the efforts to prevent poverty are examined. In this context, the work of local governments in reference to fighting poverty is taken as reference and suggestions for new work are developed for all local governments on combating poverty.