Cyprus and European Union relations
Kıbrıs ve Avrupa Birliği ilişkileri
  1. Tez No: 98527
  2. Yazar: EBRU KAPTAN SERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Kıbrıs'ta Türk varlığı 1571 yılında Osmanlı'nın Kıbrıs'ı fethiyle başlamıştır. Bu tarihten itibaren Adada yaşayan Rumlar Osmanlı'nın diğer halklara gösterdiği hoşgörü ve devlet anlayışından ötürü rahat ve Türk'lerle bir arada yaşamıştır. 1821 yılında Yunanistan'ın bağımsızlığını ilan etmesi ve Dünyada yaşanan milliyetçilik akımından Kıbrıs'ta fazlasıyla etkilenmiş ve Enosis olarak tanımlanan Yunan milliyetçiliği ile birlikte Ada'nın Yunanistan'a bağlanması fikrinin tohumlan atılmıştır. 1878 yılında ise Ada, Osmanlı'nın zayıflaması neticesinde İngilizlere geçmiş ve büyük bir İngiliz sömürge idaresi Ada'da kendisini göstermiştir. 1923 Lozan Andlaşmasıyla beraber Kıbrıs resmen İngilizlere geçmiştir. Bu süreçte pek çok baskı altında kalan iki topluluk kanlı çatışmalara girmiştir. Yeraltı örgütlerinin güçlendiği bu dönem de“Enosis”taraftan EOKA da halk içinde kilise aracılıyla çok güçlenmiştir. AKEL adında EOKA'nın mensuplannın kurduğu politik sol parti hemen hemen tüm Rum kesiminin desteklediği“enosis”düşüncesini yaymaya başlamıştır. İngilizler 60'larda adadan çekilme karan verdiğinde Yunanistan ve Kıbns Rumlan şiddetle adanın“tek sahibi”Yunanistan'a verilmesini talep etmiştir. Türkiye bu taleplere sessiz kalmamış ve adadaki Türk toplumunun da haklannı koruyarak adanın Türkiye'ye verimesini talep etmiştir. Ada üstünde hak iddia eden üç ülkenin imzalanyla yoğun bir anlaşma sürecinden sonar, iki eşit uluslu Kıbns Cumhuriyeti kurulmuştur.11 Aynı yıl ingiltere'nin AB'ne başvuruları başlamıştır. Kıbrıs ekonomisinin büyük çoğunluğu ingiltere'ye bağlı olduğundan Yeni Kıbrıs Cumhuriyeti de iki toplumun imzasıyla 1962 de AB'ne başvurmuştur. 1963 yılına varmadan büyük baskılarla Türk toplumunun temsilcilerinden arındırılan Hükümet, AB ilişkilerini daha sonraki yıllarda haksız biçimde tek başına yürütmüştür. Bütün bu Kıbrıs Türk'lerine yapılan zullum ve haksızlıkların sonunda Türkiye Cumhuriyeti'nin de askeri yardımı ile adadaki Türk'lere özgürlükleri verilmiştir. 1974 yılındaki çıkartmadan sonra Kıbrıslı Rum'lar, Güney Kıbnsı tüm Kıbrıs'ın temsilcisi olarak gösterip bütün AB ve diğer uluslararası ilişkileri yalnızca Rumlardan oluşmuş bir Hükümet ile yürütmeye devam etmişlerdir. 1990 'lı yıllarda dünya ekonomi ve politiği açısından önemli bir oluşum haline gelen AB yalnızca, Kıbrıs Rum kesimi ile üyelik sürecini başlatmış, parasal ve politik yardımlarını sunmaya başlamıştır. Kıbrıs Rum kesiminin gerek“savaş”sonrası yardımları gerekse Avrupa Birliğine girecek aday ülke olarak dışardan aldığı yardımlar sayesinde Avrupa daki pek çok ülkeden daha fazla refah düzeyine ulaşmıştır. Yaptığımız çalışmada: Kıbrıs Rum kesiminin ekonomik nedenlerle üyesi olmak istediği AB'nin artık politik bir mesele olduğu gerçeği ortaya konulmaktadır. 30 yıla yaklaşan bir süredir ikiye ayrılmış ada üzerinde hala“Enosis'i”gerçekleştirmek arzusunda olan Rum politikacılar AB 'yi kullanarak bu amaçlarına kavuşmayı ümit etmektedirler. Olası senaryolarında incelendiği bu çalışmada Rum kesiminin AB üyeliğini istemesinin temel amaçlan olarak siyasi beklentilerinin olduğu ve Türkiye'nin hiç bir şekilde KKTC 'yi yanlız bırakmaması gerektiği anlayışı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Turkish society has been living in Cyprus since Ottoman Empire has conquered Cyprus in 1571. Because of Ottoman Empire's tolerant administration system Greek Cypriots also lived in peace during the times in the Island of Cyprus. The independent trend around the world and in Greece during 1821 has effected the island in great extent with independence movements and ideology of“Enosis”; uniting Cyprus to Greece and during those times, the ideology of Enosis was seeded on the island. In the year of 1 878 the Ottomans lost power in international platform and in fear of loosing the Marmara Sea to Russia, they rented the island to British Government in return for military support. This was the start of a strong colonist administration system on the Island. With the Lousanne treaty the Island of Cyprus was legally surrendered by Britain. After the Second World War there was a great pressure on both societies in the Island. Greek Cypriots started their illegal actions against the British colonial administration because their demand for enosis was not being accepted by the British government. The underground organizations got strong in this period. The underground organization EOKA started getting support from the Greek Cypriot society and it spread ideology of enosis in a more effective way with the help of the orthodox Church. During 60's when Britain decided to live the island, Greek Government and Greek Cypriots claimed the island should be given to Greece. Turkish Government did not stand silent to this argument and claimed that the island should be given to Turkey. The three (UK, Turkey, Greece) governments which had claims on theIV island set for long agreements and signed for new Cyprus Republic where both societies had equal rights. During those years the British government has applied for membership to EEC (European Economic Community). Because Cyprus' s economy was very dependent on Britain, in the fear of losing British market Cyprus government has also applied for the EC community. This application was done in the year of 1962 with the approval of both societies in the government of Republic of Cyprus. In December 1963, the Cyprus Government was purified by illegal force from Turkish representatives. After that period so-called“Cyprus Government”had continued its relations with EEC. However during those relations, the Turkish Cypriots were not represented. The years 1963-74 were the exile years for Turkish Cypriots. The ideology of enosis got stronger and with the Greek military coup during the time and their support in the island for enosis, EOKA got all the control of the government in the Island. This strong cruelty done by Greek Cypriots to Turkish Cypriots could not be condoned. So Turkish government intervened the island and freedom of Turkish Cypriots were given. The island was divided to two parts. Turkish side (Turkish Republic of North Cyprus) was not given the legitimacy, Greek side (South Cyprus) got all the rights of Cyprus and continued the relations with European Union (EU) and all the other international institutions. In 1990' s the EU became strong political and economical organization worldwide. Greek Cypriots administration applied for full membership to the EU in the name of whole Cyprus. The union had accepted this application and the accession negotiations had started. However, Turkish Cypriots had reached very strongly against this application. They clam that the application would not be binding for North Cyprus since the Greek Cypriot Administration does not represent the wholeisland. All the financial and political support given by the international organization was only given to this so-called Cyprus Republic, which does not represent Turkish side. In this study; the reasons for GCA application for full membership to the EU is being analyzed. Also the possible scenarios that are likely to take place in the future are evaluated and important implications are being made membership for Turkish Cypriots even after a solution would be very risky for them since the membership could take place after a solution to the Cyprus problem but before Turkey's full membership to EU.