Sosyal medyanın (dijital kültür) aile ilişkileri üzerine etkisi
The effect of social media (digital culture) on family relations
- Tez No: 633512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOCADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanlığın var olduğu günden beri bireyler yalnız başına yaşamak yerine yüz yüze ilişkilerin ve etkileşimlerin var olduğu gruplar içinde yaşamaya ihtiyaç duyarak aileyi oluşturmuştur. Aile, bir kurum olarak toplumdaki diğer bütün kurumlardan ve gelişmelerden etkilenirken aynı zamanda kendisi de diğer kurumları etkileyendir. Günümüzde aile yapısını ve özellikle aile içi ilişkileri etkileyen en önemli gelişmelerden biri teknoloji, dijital araçlar, internet ve sosyal medya olmuştur. Özellikle yirmi birinci yüzyıla damgasını vuran sosyal medya, aile yaşamını kuşatmıştır. İnsanlara iletişim kurma, özel verilerini ve fotoğraflarını saklama, ideal kimlik oluşturma gibi imkânlar sunan sosyal medya sayesinde aile bireyleri dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla iletişim kurma imkânı bulmuş ve aile içinde ifade edemediği düşünce ve duygularını bu sanal ortamda paylaşmaya başlamıştır. Başlarda özellikle gençler arasında yaygın olan sosyal medya kullanımı son zamanlarda yetişkin ve yaşlı insanlar arasında da yaygınlaşmıştır. Bir yandan İnsanlara dijital sosyalleşme ortamı sağlayan Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarının yoğun kullanımı diğer yandan aile içi yüz yüze ilişkileri dönüştürmekte ve sanal iletişimi aile içinde de yaygın hale getirmektedir. Araştırmamızda nicel araştırma yöntemlerine dayalı olarak araştırma evreni çerçevesinde sosyal medyanın aile içindeki fertlere sunduğu yeni imkânlar, sosyal medyanın aile fertleri arasındaki iletişim ve ilişki biçimlerine olumlu ve olumsuz etkileri irdelenerek teknolojinin bize sunduğu bu imkânı aile ilişkilerini zedelemeden nasıl kullanabileceğimiz ile ilgili öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Since beginning of humankind individuals have constituted family by prefering to live as groups in which there are face to face communication and interaction instead of living alone. While family, as a constitution, is effected by other constitution and development in the society, at the same time it effects them. Technology, digital devices, internet and social media have become a few of most effective arguments on family and especially relations in family recently. Having left it's mark on 21th century, social media sieged family life. By means of social media presenting some opportunities such as communication, hiding private datas and photos and constitution ideal identity to people, family members have found chance to communicate with people all around the world and started sharing their ideas and emotions in family by the family members. Having become common especially among the youngs at the beginning, using social media has become common among middleaged and aged people recently. Face to face relations in family has weakened and gone to breakaway point because of social networks such as facebook, twitter and instagram providing digital socializing platform to people. In this research, new opportunities offered by social media to individuals in the family, positive and negative effects of social media on family members' communication and relationship types within the framework of the research universe based on quantitative research methods were examined and recommendations were made about how we can use this opportunity without harming family relations.