Okul öncesi dönem resimli çocuk kitaplarında yer alan anne, baba ve çocuk karakter eylemlerinin incelenmesi
The examining of the action of mother, father and child characters that take part in the illustrated preschool term children's book
  1. Tez No: 633542
  2. Yazar: ÜMMÜGÜL TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de 2000 – 2020 yılları arasında yayınlanan Okul Öncesi Dönem Resimli Çocuk Kitapların da yer alan anne-baba ve çocuk karakterler eylemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma metotlarından doküman inceleme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Tekirdağ İli Çerkezköy ilçesinde random yoluyla seçilen anasınıfı ve anaokullarındaki kitap merkezlerinde bulunan 2000 - 2020 tarihleri arasında yayınlanan Okul Öncesi Dönem çocuklarına yönelik resimli çocuk kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak, doküman incelemesi ve analiz birimi olarak da doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler frekans ve yüzdeler ile ifade edilirken araştırmanın nitel verileri betimsel ve içerik analizler ile ifade edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Resimli Çocuk Kitap Metinlerinde geçen anne baba ve çocuk karakter eylem değerlendirildiğinde; anne karakter eylemlerinin % 0,46 'sını, baba karakter eylemlerinin % 0,28 ile İletişime/Etkiletişime Yönelik Eylemleri oluştururken en düşük dağılım ile anne karakter eylemlerinin % 0,009 Bireysel Farklılığa Yönelik Eylemlerin yer aldıkları görülmektedir. Baba Karakter Eylem metinlerinde doğaya ve bireysel farklılığa yönelik eylem metinlerinde hiç bir dağılım göstermediği araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Çocuk Karakter Eylemleri en çok dağılım ile % 2,12 Duygu Durumuna Yönelik Eylemlerin yer aldığını, en az dağılımla da % 0, 05 oranında Doğaya Yönelik Eylemlerin olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda Resimli Çocuk Kitap Resimlerinde anne baba ve çocuk karakter eylem değerlendirildiğinde; anne karakter eylemlerinin % 7,1 'ini, baba karakter eylemlerinin ise % 0,5 ile İletişime/Etkiletişime Yönelik Eylem resimlerini yansıttıkları tespit edilmiştir. En düşük dağılım ile anne karakter eylemlerinin % 0,02'sini, Baba karakter Eylemlerinin ise % 0,1 Bireysel Farklılığa Yönelik Eylemleri resmettikleri görülmüştür. Çocuk Karakter Eylemlerine ait resim temasında en çok dağılım ile % 26,1 Duygu Durumuna Yönelik Eylemlere ait duygu durumlarını resmeden jest ve mimik resimlerinin yine metinlerde olduğu gibi resimlerde çoğunlukta olduğu görülmektedir. En az dağılımla da % 0,06 oranında Bireysel Farklılığa Yönelik Eylem resimlerinin tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the actions of mother and father and child characters in Preschool Children's Books published between 2000-2020. It was wed document analysis method. One of the qualitative research methods. Study group of the research, randomly selected kindergarten class in Çerkezköy district of Tekirdağ Province and It cractes Illustrated Children's Book for Preschool children published between 2000 – 2020 in the kindergarten book centres. In the research, analysis was used as data collection method and document analysis in the analysis unit while the quantitative environment obtained from the research is expressed ın frequencies and percentages the qualitative graph of the research is expressed through descriptive and content analysis. As a result of the research when the parent and child character action in the text of Illustrated Children are evaluated; mother character actions use % 0,46 in communication. Father character actions use % 0,28 in communication. The mother character actions with the lowest distribution. It is seen that there are actions towards individual difference with % 0,009. In study, the results weren't found for the nature and individual difference in the father character action texts. There are actions related to emotional state with % 2,12 in the child character. There are nature oriented activities with % 0,05 in the child character. At the end of research when the pictures book mother and father character actions are evaluated; % 7,1 mother character actions were seen to reflect their communication-oriented pictures % 0,5 father character actions were seen to reflect their communication oriented pictures. With the lowest dispersion % 0,02 of mother character actions show individual differences, % 0,1 father character actions show individual differences. The picture contact of child character actions, these are pictures about emotional state with % 26,1 at the least dispersion; it is for individual difference with % 0,006.