Kiriş-Çamyuva (Antalya) bölgesindeki plaj kumlarının ağır metal içerikleri, kökeni, mekansal analizi ve kirlilik endeksleri
Heavy metal content, origin, spatial analysis and pollution indices of beach sands in the region of Kiriş-Çamyuva (Antalya)
- Tez No: 633562
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma bölgesi olan Kiriş – Çamyuva sahili, Antalya'nın batısında bulunmaktadır. Bölge, son yıllarda turizm açısından büyük ilgi görmektedir. Bu neden ile sahillerde ki ağır metal içeriğinin hesaplanarak insan sağlığı açısından tehlike teşkil edip etmediğinin bilinmesi üzerine yapılan çalışmalar da turizm ile birlikte oldukça önem kazanmıştır. Bölgenin jeolojik araştırmaları ve haritalandırmaları Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yapılmış olup Kiriş – Çamyuva sahili 1/100000 ölçekli O25 paftasında yer almaktadır. Kiriş – Çamyuva sahilinde hızla yükselmekte olan turizmin de etkilenmemesi açısından, sahil kumlarında ki ağır metal içeriğinin insan sağlığına etkisinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Bölgede ki metaller hakkında analiz ve hesaplamalar yapılarak verilere ulaşılmıştır. Çalışma sahası içerisinde stratigrafik istif sunan farklı yaş ve özellikte kayaçlar bulunmaktadır. Bölgedeki en yaşlı birimin Permiyen olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Kiriş – Çamyuva sahilindeki plaj kumlarının dane boyu dağılımları, ağır metal içerikleri ve kökeni belirlenerek mekânsal analizleri yapılmıştır. Numuneler içerisinde belirlenen elementler ile kirlenme faktörü, zenginleşme faktörü ve jeo-birikim indeksi hesaplanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre elde edilen veriler tablo, grafik ve haritalandırma yöntemleri ile görselleştirilmiş, değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kiris – Camyuva beach, which is the working area, is located in the West of Antalya. For this reason, the work done on whether the heavy metal content on the beaches is a danger to human health by calculating the work has gained a lot of importance with tourism. The geological surveys and mappings of the region were carried out by the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA) and are located in the 1/100000 scale O25 pafta of Kiris - Çamyuva coasr. In order not to be affected by the rapidly rising tourism on the coast of Kiris - Çamyuva, it is aimed to learn the impact of heavy metal content in coastal sands on human health. Analysis and calculations were made about metals in the region and the data was obtained. Within the study area, there are different age and characteristics of rocks that offer stratigraphic stowage. The oldest unit in the region is known to be Permian. In this study, grain size distributions, heavy metal content and origins of the beach sands on the coast of Kiris - Çamyuva were determined and spatial analyses were carried out. Contamination factor, enrichment factor and geo-accumulation index were calculated with the elements identified within the samples. The data obtained according to the results of the analysis were visualized, evaluated and interpreted by table, graphic and mapping methods.