Numerical modelling of solute distribution of alloying elements under the effect of temperature gradient zone melting
Sıcaklık gradyanı bölgesel ergimesi etkisinin altında alaşım elementlerinin dağılımının nümerik modellemesi
  1. Tez No: 633615
  2. Yazar: OĞUZCAN İLKER ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Neredeyse tüm alaşımlar katılaşma esnasında dendritik yapıları bünyelerinde gösterirler. Birçok katılaşma modelinde katılaşma boyunca ikinci dendrit kollarının sabit olduğu kabul edilmiştir. Aslında katılaşma boyunca ikinci dendrit kolları kabalaşmakta ve yüksek sıcaklık gradyanı altında da göç edebilmektedir. Bu göç fenomeni sıcaklık gradyanı bölgesel ergimesi adıyla anılmaktadır. Bu tezde, iki numerik modek geliştirilmiştir. Bunlar; parabolik büyüme için Brody- Flemmings numerik modeli ve sabit soğuma hızları için Allen-Hunt sıcaklık gradyanı bölgesel ergimesi modelidir. MatLAB yazılım programı kullanılarak, bahsedilen numerik modeler için hesaplamalar yapılmış, sonuçları bu tezde sunulmuştur. Birçok katılaşma parametrelerinin mikrosegregasyona ve bileşim profiline etkileri araştırılacak ve karşılaştırılacaktır. Bunlar: Soğuma hızı, Katılaşma hızı, Sıcaklık gradyanı, Dağılım katsayısı
Özet (Çeviri)
Nearly all alloys solidify with a dendritic structure in existence. In many solidification models, it is assumed that dendrite secondary arms are static during solidification. In fact, during solidification secondary arms coarsen and can also migrate up to primary tip at the high-temperature gradients. This migration phenomenon is called Temperature Gradient Zone Melting. In this thesis, two numerical models are constructed. These are; Brody-Flemmings microsegregation model for parabolic growth and Allen-Hunt microsegregation model for temperature gradient zone melting for constant cooling rate. From these numerical models, two scripts programmed in MatLAB environment and obtained results are presented. The effect of several solidification parameters on microsegregation and concentration profiles are investigated and compared to each other. These are: Cooling rate, Temperature gradient, Growth rate, Partition coefficient