Damla sulama sistemlerinde kullanılan farklı fertigasyon ekipmanları ile su kısıntısı uygulamalarının domates bitkisi üzerindeki etkileri
The effects of different fertigation equipments used in drip irrigation and deficit irrigation applications on tomato
  1. Tez No: 633620
  2. Yazar: ALPER BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma ülkemizde Çukurova Bölgesi'nde domates yetiştiriciliğinde damla sulama sistemlerinde yoğun olarak kullanılan fertigasyon ekipmanları ile su kısıntısı koşullarının etkilerinin belirlenebilmesi amacıyla 2014 – 2015 yılları arasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarsus Toprak ve Su Kaynakları Lokasyonu'nda yürütülmüştür. Araştırmada F1 enjeksiyon pompası, F2 ventüri enjektörü ve F3 basınç farkı yöntemi ana konuları, I100 tam sulama ve I70 – I50 kısıntılı sulama konuları ise alt konuları oluşturmaktadır. Çalışma tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlı yürütülmüştür. Araştırmanın her iki yılında da F1 enjeksiyon pompası ve I100 tam sulama konusunda domates bitkisi verimi 2014 yılında 4875 kg da-1 2015 yılında ise 5106 kg da-1 olarak en yüksek değerleri vermiştir. F1 enjeksiyon pompası konusu diğer iki fertigasyon konularına göre sulama süresince sistemde gübre konsantrasyonunu tamamen bitki kök bölgesine iletirken, F2 ventüri yöntemi gübrenin tamamını iletememiştir. Domates bitkisinde en yüksek verim ve diğer kalite bileşenleri I100 tam sulama konusunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of fertigation equipments under deficit irrigation conditions on tomato plant in the experiment fields of Alata Horticultural Research Station, Tarsus Soil and Water Resources Location during 2014-2015. In the study F1 injection pump, F2 venturi injector and F3 pressure diversity treatments are in main plots, I100 full irrigation and I70 – I50 deficit irrigation treatments as the sub-main plots were created. The experiment was carried out in randomized block in split-split plot design with three replications. The highest tomato yield was obtained 4875 kg da-1 in 2014 and 5106 kg da-1 in 2015. According the other two fertigation treatments, F1 injection pump transmitted all fertilizer concentrate to crop roots during irrigation while F2 venturi injector couldn't transmit all fertilizer amount. It is determined that the highest yield and other quality parameters were in I100 full irrigation treatments.