Algılanan etkinlik kalitesi, etkinlik değeri, turist duyguları, turist tatmini ve turist sadakati arasındaki yapısal ilişkilerin incelenmesi: Corporate Weekend Festivali örneği
Investigation of structural relationships between perceived event quality, event value, tourist feelings, tourist satisfaction and tourist loyalty: Case study of Corporate Weekend Festival
  1. Tez No: 633697
  2. Yazar: OĞUZER AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turizm, ülkelere ve turistik kapasiteye sahip olan bölgelere gelir sağlayan önemli bir faaliyet alanıdır. Bu sebeple turizm faaliyetlerinde artış sağlanması, ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımlar açısından oldukça önemlidir. Turizm sektörünün en önemli öğesi ise turistlerdir. Bir turizm bölgesinin veya tesisinin faaliyetlerine devam edebilmesi ve sürekliliğe sahip olabilmesi için turistler tarafından tercih edilmesi zorunludur. Turist davranışları ise çok sayıda psikolojik değişkene göre belirlenmektedir. Bu değişkenlerin ortaya konabilmesi için turist duygularının, tatmin düzeyinin ve turistik hizmetlere yönelik algılanan etkinlik kalitesinin turist davranışları üzerinde ne derece etkili olduğunun tespit edilmesi gerekir. Zira bu unsurların her biri turizm hareketlerinin yönünü belirleyen önemli değişkenlerdir. Değişkenlerin yönlendirilebilmesi ile turizm faaliyetlerinin artmasının sağlanması beklenmektedir. Bu çalışmada turizm faaliyetleri ve turist tercihleri üzerinde etkili olduğu düşünülen turist tatmini, turist duygusu, algılanan etkinlik düzeyi ve kalitesi gibi kavramlar incelenmiştir. Konunun teorik incelemesinden sonra fiili durumun tespiti amacıyla 13.02.2020-16.02.2020 tarihleri arasında Corporate Weekend'e konuk olan bir grup turist ile anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucunda; algılanan kalitenin turist tatmini üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, algılanan kalitenin turist sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, algılanan değerin turist tatmini üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, yönelik algılanan değerin turist sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, turist duygularının turist tatmini üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve turist duygularının turist sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important field of activity that provides income to countries and regions with touristic capacity. For this reason, increasing tourism activities is very important in terms of economic, social and cultural gains. The most important element of the tourism sector is tourists. In order for a tourism region or facility to continue its activities and to have continuity, it is necessary to be preferred by tourists. Tourist behaviors are determined by many psychological variables. In order to reveal these variables, it is necessary to determine how effective the tourist emotions, satisfaction level and perceived quality of activities for tourist services have on tourist behavior. Because each of these elements are important variables that determine the direction of tourism movements. It is expected to increase tourism activities by directing the variables. In this study, concepts such as tourist satisfaction, tourist feeling, perceived activity level and quality, which are thought to be effective on tourism activities and tourist preferences, were examined. After the theoretical examination of the subject, a survey was conducted with a group of tourists visiting the Corporate Weekend between 13.02.2020-16.02.2020 in order to determine the actual situation. As a result of the survey; perceived quality has a positive effect on tourist satisfaction, perceived quality has a positive effect on tourist loyalty, perceived value has a positive effect on tourist satisfaction, perceived value has a positive effect on tourist loyalty, tourist emotions have a positive effect on tourist satisfaction. and tourist feelings have been found to have a positive effect on tourist loyalty.