Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran çocuk ve adölesanlarda biküspid aort kapağı sıklığı ve eşlik eden kardiyovasküler anomaliler ile konjenital sendromların değerlendirilmesi
Evaluation of bicuspid aortic valve frequency and concomitant cardiovascular anomalies and congenital syndromes in children and adolescents admitted to pediatric cardiology outpatient clinic
- Tez No: 633696
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Biküspid aort kapağı (BAK) en sık doğumsal kardiyovasküler malformasyondur. Aort kapak işlev bozukluğu, infektif endokardit, aort genişlemesi, aort anevrizması ve aort diseksiyonunu içeren ciddi potansiyel komplikasyonlara eşlik ettiğinden BAK, klinik olarak önemli bir durumdur. Çocuk kardiyoloji ünitemizde, transtorasik ekokardiyografi ile çocuk ve adölesanlarda BAK sıklığı ve eşlik eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, seri ekokardiyografik ölçümler ile kapak fenotiplerleri ile aort boyutları değişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın etik kurul onayından önceki kısmında, retrospektif olarak eski hasta dosyalarından hasta bilgilerine ve ekokardiyografi raporlarına ulaşıldı. Etik kurul tarihinden sonra ise çalışma, prospektif olarak devam ettirildi. Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda yapılan ekokardiyografik incelemede BAK tanısı konulan 18 yaş altı çocuk ve adölesan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Ayrıca Marfan, Noonan, Williams veya Turner sendromu gibi genetik bozukluğu olan hastalar da çalışmaya dahil edildi. Bu süreçte mükerrer başvurusu olmayan, toplam 10 691 hastanın 152'sine (%1,42) BAK tanısı konuldu. Hastaların tümünden ayrıntılı tıbbi öykü ve en az iki kuşağı kapsayacak şekilde aile öyküsü alındı. Hastaların yakınmaları, özgeçmiş ve soygeçmiş öyküleri, fizik muayenede üfürüm/anormal kalp sesi bulguları tespit edilip kayıt edildi. Çalışmaya alınan tüm bireylerin boy, ağırlık ve kan basıncı değerleri ölçüldü. Bütün hastalarda kapak füzyon tipi, aort darlığı ve/veya yetmezlik varlığı ve derecesi değerlendirildi. Aynı zamanda aortik anülüs, sinus valsalva, sinotübüler bileşke (aort kökü) ve proksimal çıkan aorta çapları ölçüldü. Ilk başvuru ve son başvuru arasındaki aort ölçümleri kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The bicuspid aortic valve (BAV) is the most common congenital cardiovascular malformation. Aortic valve dysfunction includes infective endocarditis, aortic enlargement, aortic aneurysm and aortic dissection. In our pediatric cardiology unit, transthoracic echocardiography aims to determine the frequency of BAV and accompanying factors in children and adolescents. In addition, it is aimed to investigate the relationship between series echocardiographic measurements and valve phenotypes and aortic size changes. Material and methods: This study; it was held in Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology between 1 January 2017 and 31 December 2019. In the part of the study prior to the approval of the ethics committee, patient information and echocardiography reports were obtained from the old patient files retrospectively. The study continued prospectively after the ethics committee date. In the routine echocardiographic examination performed in the Department of Pediatric Cardiology, children under 18 years of age and all adolescent patients diagnosed with bicuspid aortic valve were included in the study. In addition, patients with genetic disorders such as Marfan, Noonan, Williams or Turner syndrome were also included in the study. In this process, 152 (%1,42) of 10 691 patients, who did not have repeated applications, were diagnosed with BAK. A detailed medical history and family history including at least two generations were taken from all patients. Patients' complaints, history and history of the family history, murmur/abnormal heart sound findings were detected and recorded on physical examination. Height, weight and blood pressure values of all individuals included in the study were measured. Valve fusion type, aortic stenosis and/or insufficiency and degree were evaluated in all patients. Also, aortic annulus, sinus valsalva, sinotubular junction (aortic root) and proximal protruding aorta diameters were measured. Aortic measurements between the first application and the last application were compared.