Bazı 2-(2-alkoksiformil hidrazono)bütan-3-on oksim ligantları ile pd(ıı) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve yapısal özelliklerinin hesaplamalı kimya yöntemleri ile araştırılması
Synthesis, characterization, and investigation of some biological properties of pd(ii) complexes with 2-(2-alkoxyformyl hydrazono)butan-3-one oxime ligands and analysis of their structural properties using computational chemistry methods
  1. Tez No: 711433
  2. Yazar: ERSİN İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN ZÜLFİKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, 2-(2-metoksiformil hidrazono)bütan-3-on oksim (H2L1), 2-(2-etoksiformil hidrazono)bütan-3-on oksim (H2L2) ve 2-(2-t-bütoksiformil hidrazono)bütan-3-on oksim (H2L3) ligantlarının Pd(II) kompleksleri sentezlendi. Ligant ve komplekslerin yapıları elementel analiz, IR, UV-Vis, 1H-NMR, ESI-MS yöntemleriyle karakterize edildi. Komplekslerin monomerik kare düzlem yapıda olduğu belirlendi. Tek kristali elde edilen H2L3 ligandının ve [Pd(HL2)2] kompleksinin yapıları X-ışını tek kristal kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı. Tüm bileşiklerin DNA yarılma ve antioksidan çalışmaları yapılarak biyolojik özellikleri incelendi. Elde edilen komplekslerin hesaplamalı kimya yöntemleri kullanılarak geometrik ve kimyasal reaktivite parametreleri hesaplandı. Metal-ligant etkileşimini incelemek için Doğal Bağ Orbital Analizi (NBO) çalışması yapıldı. Tüm komplekslerin adenin, timin, guanin, sitozin DNA bazları ile etkileşimi hesapsal yöntemler ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Pd(II) complexes of 2-(2-methoxyformyl hydrazono)butan-3-one oxime (H2L1), 2-(2-ethoxyformyl hydrazono)butan-3-one oxime (H2L2) and 2-(2-t-butoxyformyl hydrazono)butan-3-one oxime (H2L3) ligands were synthesized. The structures of ligands and complexes were characterized by elemental analysis, IR, UV-Vis, 1H-NMR, ESI-MS methods. It was determined that the complexes were in monomeric square plane structure. The structures of the H2L3 ligand and [Pd(HL2)2] complex, whose single crystal was obtained, were elucidated by X-ray single crystal diffraction method. Biological properties of all compounds were investigated by DNA cleavage and antioxidant studies. Geometric and chemical reactivity parameters of the obtained complexes were calculated using computational chemistry methods. Natural Bond Orbital Analysis (NBO) study was performed to examine the metal-ligand interaction. The interaction of all complexes with adenine, thymine, guanine and cytosine DNA bases was investigated by computational methods.