Kahramanmaraş ili nohut (Cicer arietinum L.) ekim alanlarında küsküt (Cuscuta spp.) ve yabancı ot yoğunluğunun, nohut bitkisinin morfolojik ve agronomik özelliklerine etkisi
The effect of dodder (Cuscuta spp.) and weed density in Kahramanmaraş province chickpea (Cicer arietinum L.) fields on the morphological and agronomic features of chickpea plant
- Tez No: 633722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde nohut ekim alanlarında küsküt türleri, familyası, yoğunluğu ve rastlama sıklığı aynı zamanda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi deneme alanında küskütün ve yabancı otların nohut bitkisinin agronomik özeliklerine etkisini belirlemektir.Bu araştırma 2019 yılında Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde (Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık, Onikişubat ve Türkoğlu) nohut (Cicer arietinum L.) tarlalarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, küsküt (Cuscuta spp.) türlerini, yoğunluğunu ve rastlama sıklığı belirlemek için bir sürvey yapılmıştır. Ayrıca Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında Cuscuta campestris Yunc.'in iki nohut çeşidinde (Aksu, Aslanbey) morfolojik özeliklerine, verim ve verim unsurlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma tesadüf bloklar, bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Kahrammanmaraş bölgesinde yapılan sürveyler neticesinde toplam üç küsküt türü tespit edilmiştir. Bunlar; C. campestris, Cuscuta pedicellata Ledeb. ve Cuscuta scandens ssp. scandens Brot.'dur. Türlerin il yoğunluk ortalaması; C. campestris 9.86 dal/m2, C. pedicellata 0.25 ve C. scandens ssp. scandens 0.70'dir. Tarla denemesinde Aksu ve Aslanbey nohut çeşidinde el çapa uygulamasında küsküt yoğunluğu 0.11-0.18 dal/m2, oxyfluorfen uygulamasında küsküt yoğunluğu sırasıyla 9.90-10.15, imazethapyr uygulamasında 15.6-15.85, küskütlü kontrol (Kontrol 1) uygulamasında 42.15-42.35 olduğu belirlenmiştir. Aksu ve Aslanbey nohut çeşidinde en yüksek verim el çapa uygulamasında sırasıyla 260.67 kg/da ve 261.01 kg/da olarak belirlenmiştir. Kimyasal mücadelede çıkış öncesi oxyfluorfen uygulandığında Aksu ve Aslanbey nohut çeşidinde verim kaybı sırasıyla %19.99 ve %19.73, çıkış sonrası imazethapyr uygulamasında %25.0 ve %24.96, küskütlü kontrol (Kontrol 1) uygulamasında %88.18 ve %88.16, yabancı otlu kontrol (Kontrol 2) uygulamasında ise en yüksek verim kaybı %93.10 ve %92.96 olarak bulunmuştur. Nohutta küskütün çimlenme, houstarium oluşturma tarihine ve yoğunluğuna bağlı olarak; küskütün nohutta çıkış süresi (gün) üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma süresi (gün), bakla sayısı (adet/bitki), dane sayısı (adet/bitki), tek bitki dane verimi (g), bin dane ağırlığı (g), dane verimi (kg/da), dal sayısı (adet/bitki), bitki boyu (cm), hasat indeksi, nodül sayısı, protein oranı ve protein veriminde önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to identify the dodder species, family, density and frequency in chickpea planting areas in Kahramanmaras province and districts and to determine the effect of these on agronomic features of the chickpea plant. The study was conducted in 2019 in Chickpea fields (Cicer arietinum L.) in Kahramanmaras province and districts (Afsin, Andırın, Caglayancerit, Dulkadiroglu, Ekinozu, Elbistan, Goksun, Nurhak, Pazarcık, Onikisubat and Turkoglu). A survey was performed in the study to determine the dodder species (Cuscuta spp.) and its density and frequency. Also, the effect of Cuscuta campestris Yunc. on morphological characteristics, efficiency and efficiency elements in two chickpea varieties (Aksu, Aslanbey) were investigated in the trial area of Kahramanmaras Sütcü Imam University, Faculty of Agriculture. The study was arranged in four repetitions according to random blocks trial pattern and divided parcels. A total of three dodder species were detected as a result of the surveys in Kahramanmaras region. These were; C. campestris, Cuscuta pedicellata Ledeb. and Cuscuta scandens ssp. scandens Brot. The average provincial density of the species were C. campestris 9.86 branch/m2, C. pedicellata 0.25 and C. scandens ssp. scandens 0.70. In the field trial, the dodder density in Aksu and Aslanbey chickpea varieties was 0.11-0.18 branch/m2 in hand-hoe application, 9.90-10.15 in oxyfluorfen application, 15.6-15.85 in imazethapyr application, 42.15-42.35 in dodder control (Control 1) application. The highest efficiency rates in the hand hoe application in Aksu and Aslanbey chickpeas were determined to be 260.67 kg/da and 261.01 kg/da, respectively. When oxyfluorfen was applied as pre-emergence herbicide in the chemical control, the loss of yield in Aksu and Aslanbey chickpea varieties were 19.99% and 19.73%, respectively; and 25.0% and 24.96% in post-emergence herbicide imazethapyr application; 88.18% and 88.16% in dodder control (Control 1), and 93.10% and 92.96% in the application with weeds control (Control 2). Depending on the germination and density of dodder in chickpeas and the date of formation of haustorium, the effect of dodder on the emergence period of chickpeas (days) was found to be insignificant. The number of flowering days, ripening period (day), number of pods (piece/plant), number of grains (pce /plant), single-plant yield (g), 1000-grain weight (g), grain yield (kg/da), number of branches (pce/plant), plant length (cm), harvest index, nodule count, protein rate, and protein yield were found to be significant.