Diverse landscapes, diverse works: Reframing the urban transformation of Çinçin through muhtars, houseworkers, the usta, and the kabadayı
Muhtelif işler muhtelif peyzajlar: Çinçin'in kentsel dönüşümünü muhtarlar, ev işçileri, usta ve kabadayı üzerinden yeniden çerçevelemek
  1. Tez No: 633723
  2. Yazar: GÜLŞAH AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez Ankara'nın radikal bir biçimde dönüşmüş bir gecekondu bölgesi olan Çinçin Bağları'nı (kısaltılmış ve yaygın kullanımıyla Çinçin'i), farklı sosyal aktörlerin muhtelif iş deneyimleri üzerinden sosyomekânsal olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Bu aktörler iki grup altında ele alınmıştır: Muhtarlar ile ev işçileri ve bir usta ile bir kabadayı. Ankara'nın ilk kıyı yerleşim alanlarından birisi olan Çinçin'de 1920'li yıllarda İranlı Romanlar gayri resmi olarak ikamet etmiş, bu alan kentleşme döneminde yoğun bir gecekondu alanına dönüşmüş ve 2005 yılından itibaren de köklü bir dönüşüm geçirmeye başlamıştır. Kolektif mekânsal anlatılarla tarihsel veriyi bir araya getirmeye çabalayan tezin metodolojisi oto-etnografik haritalama, derinlemesine ve biyografik görüşmeler ve literatür analizine dayanmaktadır. Muhtelif işler ve muhtelif peyzajlar kavram ikilisi üçlü bir teorik çerçeve oluşturmak üzere kullanılmaktadır: (I) Yerin tarihi emeğin tarihidir; (II) kentin bölüşümü emeğin bölüşümüdür; (III) kentsel dönüşüm ve iş arasında diyalektik bir ilişki vardır. Katılımcıların betimlediği ve iş olarak kabul ettiği muhtelif işler sosyal aktörler, işsizlik, işin sosyal rolü ve değişen meşruiyeti ve de ev işçilerinin iş yerleri üzerine bir tartışma zemini yaratmaktadır. Alışıldık sosyal aktörlerin (muhtarlar ve ev işçileri) ve sıra dışı aktörlerin (bir usta ve bir kabadayı) anlatıları tezin ana iddiası olan kentsel dönüşüm ve iş arasında diyalektik bir ilişki olduğunu; kentsel dönüşümün çelişkileri, işin biyopolitik ve sosyomekânsal boyutları üzerinden açarak desteklemektedir. Sonuç olarak bu araştırma, kentsel dönüşüm ve iş arasındaki diyalektik ilişkinin kentsel mekâna müdahale etmeden önce araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Kentsel dönüşüm ve iş arasındaki diyalektik ilişkinin araştırılması aynı zamanda bir emek ilişkileri krizi olan kentsel kriz çağında, işin ve çoklu sosyal aktörlerinin kapsamlı kavranışı üzerinden emek odaklı kentsel süreçler önermek için eleştirel bir zemin inşa edebilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents the sociospatial analysis of a radically transformed gecekondu (squatter housing) zone, Çinçin, through the work experiences of two groups of social actors, muhtars (neighbourhood heads) and houseworkers, and two well-known personalities referred to as the usta (expert craftsman) and the kabadayı (social bandit). Çinçin was one of the first marginal districts of Ankara occupied by Persian Roma in the 1920s; it became a part of the dense urban fabric of gecekondus during the urbanisation period and has faced radical urban transformation since 2005. The methodology varies, including auto-ethnographic mapping, in-depth and biographical interviewing, and literature analysis in order to combine collective spatial narratives and historical data. The concept of coupling diverse landscapes and diverse works is employed to draw a threefold interpretative framework: (I) the history of the land is the history of labour; (II) the division of land is also the division of labour relations; and (III) there is a dialectical relationship between work and urban transformation. Diverse works conceptualised by informants open a discussion about social actors in the making of diverse landscapes, unemployment, and the changing legitimacy of work. The stories of regular actors (muhtars and houseworkers) and radical actors (the usta and the kabadayı) support the threefold framework of the study by unfolding the contradictions of urban transformation and the changing dimensions of work as a biopolitical and sociospatial construct. Ultimately, this research suggests that we need to analyse the dialectical relationship of urban transformation and work considering a multitude of actors in order to propose labour- and community-centred urban design strategies in our era of urban crisis, which is also a crisis of labour relations.