Isıya dayanıklı küresel grafitli dökme demir malzemelerin işlenmesinde kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve işleme gürültüsüne etkileri
Effect of the machining parameters on surface roughness and machining noise of heat-resistant nodular cast iron materials
  1. Tez No: 633753
  2. Yazar: RAMAZAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yüksek sıcaklık korozyon direncinden dolayı, egzoz sisteminin sıcak ucunda egzoz manifoldu olarak ısıya dayanıklı sfero döküm demirler veya SiMo sfero döküm demirler kullanılır. Bu çalışmada, egzoz manifoldlarının frezeleme davranışına yüzey pürüzlülüğü, tezgâh gürültü seviyesine bazı parametrelerin etkisi, dört eksenli yatay işleme merkezi kullanılarak ıslak kesme koşullarında araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar, gerçek bir işletme ortamında, taguchi optimizasyon tekniği kullanılarak, 3 farklı kesme hızı (120, 240, 360 m / dak), 3 farklı ilerleme (0,20-0,40-0,60 mm / diş) ve 3 farklı kesme derinliği (0,5- 0,75- 1mm) için yapılmıştır. Frezeleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve tezgâh gürültü değeri üzerindeki etkisi MINITAB istatistiksel veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yüzey pürüzlülüğü farklı kesme hızı, ilerleme miktarı ve kesme derinliği ile önemli ölçüde değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the high-temperature corrosion resistance, heat-resistant nodular cast irons or SiMo ductile cast irons are used in the hot end of the exhaust system as an exhaust manifold. In this study, milling behavior of the exhaust manifolds and the effect of some parameters such as surface roughness and noise level were investigated under wet cutting conditions using four-axis horizontal machining center. Experimental studies were realized in a real machining environment using constant cutting speed (120, 240 and 360 m/min), different feed rates (0,20-0,40 and 0.60 mm/rev.) and different depth of cut (0,5- 0,75 and 1,5 mm). The effect of the milling parameters on surface roughness and noise level were analyzed with MINITAB statistical data analysis program. As a conclusion, the surface roughness was remarkably affected from increasing feed rate and depth of cut.